Kultura pamięci a polityka historyczna

2016-09-08, 14:30

Kultura pamięci a polityka historyczna
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/DrabikPany

Dlaczego tak a nie inaczej opisujemy zdarzenia przeszłe? Jaką rolę odgrywa polityka historyczna w kształtowaniu zbiorowej pamięci?  Jaką funkcję spełnia kultura w rekonstruowaniu historii? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr hab. Jacek Wasilewski, kulturoznawca i medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Lech Nijakowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.   

Posłuchaj

08.09.16 Kultura pamięci a polityka historyczna. Goście: dr hab. Jacek Wasilewski, kulturoznawca, medioznawca UW i dr hab. Lech Nijakowski, socjolog UW.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał dr hab. Lech Nijakowski, gdy mówimy o takich zjawiskach jak pamięć zbiorowa czy indywidualna przeszłości, to często wydaje nam się, że pamiętamy fakty i wydarzenia. Tymczasem w tym wszystkim jest ogromny ładunek kultury.

– Kultura pamięci to wszystkie elementy, zarówno uświadamiane, jak i nieuświadamiane, które określają nie tylko to, co i jak pamiętamy, ale również to, w jaki sposób to opowiadamy, a więc jaka jest narracja – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

– Kultura jest jak sitko, przez które przesączają się tylko pewne rzeczy o określonym kształcie – dodał dr hab. Jacek Wasilewski.

Dr hab. Lech Nijakowski zwracał uwagę, że w wizjach przeszłości zawsze mamy do czynienie z konfliktem interpretacji, który może być niezwykle podgrzewany ze względu na doraźne cele polityczne. Wówczas mamy już do czynienia z polityka historyczną. 

– Polityka historyczna to próby, które mają na celu zmianę  pamięci zbiorowej. To może być państwowa propaganda, określanie podstawy programowej w szkole publicznej lub noszenie T-shirta z takim lub innym przesłaniem – powiedział dr hab. Lech Nijakowski.

Więcej w całej rozmowie.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds/pj

___________________

Data emisji: 08.09.2016

Godzina emisji: 13.17


Polecane

Wróć do strony głównej