Nienawiść wobec grup mniejszościowych
Po tym, gdy prof. Jerzy Kochanowski został pobity w warszawskim tramwaju za rozmowę w języku niemieckim, w mediach z dnia na dzień pojawiło się więcej informacji o podobnych zdarzeniach. O rasizmie, nacjonalizmie i źle pojętym patriotyzmie mówiła w Polskim Radiu 24 Draginja Nadażdin z Amnesty International.
2016-09-15, 14:13
Posłuchaj
W miniony weekend dwie Azjatki zostały zaatakowane słownie w metrze. Jeden z pasażerów wykrzykiwał w ich stronę hasła "Polska jest dla Polaków”. Po tym zdarzeniu w sieci zawrzało od komentarzy oburzonych internautów. Podobne sytuacje mają miejsce w Wielkiej Brytanii wobec Polaków.
Jak podkreśliła Draginja Nadażdin, retoryka dotycząca zachęcania ludzi, by spojrzeli na różne grupy mniejszościowe z wyższością, daje swoje owoce w postaci nienawiści eksponowanej już na ulicach. – To de facto oznacza, że retoryka która opiera się na nienawiści czy upokarzaniu słownym innych grup, może bardzo często prowadzić do tego, że osoby, które należą do grupy mniejszościowej, zostają pobite lub, jak w Wielkiej Brytanii, zabite z tego powodu – podkreśliła.
Draginja Nadażdin dodała także, że „nie można lekceważyć populistycznej retoryki opartej na nienawiści”.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
___________________
Data emisji: 15.09.16
Godzina emisji: 13:17
REKLAMA