Pielgrzymka w duchu ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego
Podczas swojej pielgrzymki w Gruzji papież Franciszek spotkał się m.in. ze zwierzchnikiem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego Eliaszem II. Jaki jest Kościół Gruziński? Jaki ma stosunek do papieża katolickiego? O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Konrad Kuczara (Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego).
2016-10-02, 14:21
Posłuchaj
– Kościół Prawosławny był zaangażowany ekumenicznie, ponieważ patriarcha Eliasz II przewodniczył Światowej Radzie Kościołów na przełomie lat 70. i 80.. Jednak potem Kościół Gruziński w ogóle wycofał się z tego – powiedział gość Polskiego Radia 24.
– Jeszcze przy okazji wizyty Jana Pawła II w 1999 roku odbyły się jakieś rozmowy i spotkania, natomiast to jest na wyższym szczeblu, a w praktyce i na co dzień to trudna sprawa. Duchowni gruzińscy nie chcą wchodzić w relacje z Kościołem Katolickim i innymi chrześcijanami – podkreślał dr Konrad Kuczara.
Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia 24, różnica w podejściu do ekumenizmu jest wynikiem m.in. poziomu świadomości i rozwoju duchowieństwa.
– Duchowni wyżsi rangą są bardziej wykształceni, wyjeżdżają za granicę, spotykają się z różnymi ludźmi, a dla duchownych, którzy pracują na prowincji, istnieje prawosławie albo nic innego. Prawosławie jest utożsamiane z chrześcijaństwem i dla nich katolik jest schizmatykiem, a czasem nawet heretykiem – mówił dr Konrad Kuczara.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Z drem Konradem Kuczarą rozmawiał Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/dds/IAR
___________________
REKLAMA
Data emisji: 02.10.2016
Godzina emisji: 12.16
REKLAMA