Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
„Prawie osiem milionów Polaków boryka się z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi” – wynika z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii. O tym, jak ważne jest dbanie o swoje samopoczucie, mówiła w Polskim Radiu 24 psychiatra Magdalena Fudała-Janc (Klinika Zdrowia Psychicznego „In Via”).
2016-10-10, 15:58
Posłuchaj
Jak podkreśliła Magdalena Fudała-Janc, według badań i przewidywań Światowej Organizacji Zdrowia, w 2025 roku - zaraz po zaburzeniach kardiologicznych - szeroko rozumiane zaburzenia psychiatryczne będą na drugim miejscu jeśli chodzi o choroby cywilizacyjne. - Coś się więc z nami dzieje – zaznaczyła.
Magdalena Fudała-Janc zauważyła także, że „w końcu z odwagą mówi się o psychiatrii, bo psychiatria przez lata była specjalizacją nastygmatyzowaną”.
Odniosła się także do źródeł niektórych problemów psychiatrycznych. - Nigdy dotąd w historii człowiek nie musiał żyć w tak szybkim tempie, przystosowywać się do nowych, ciągle zmieniających się warunków. Nawet genetycznie nie jesteśmy przygotowani do tego, by wszystko działo się w takim tempie – podkreśliła Fudała-Janc.
Dodała, że często błahe objawy jakie jak kłopoty z zasypianiem czy wybudzanie się w nocy, są objawami, które świadczą o tym, że „coś się dzieje”.
REKLAMA
Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.
Głównym jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej znaczenia zdrowia psychicznego i zachęcanie do podejmowania działań na jego rzecz.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
_____________________
Data emisji: 10.10.16
Godzina emisji: 14:35
REKLAMA