Wzory Skandynawskie: drugie życie śmieci
Zamknięty cykl produktu to jego wytworzenie, użycie oraz ponowne wykorzystanie. W krajach skandynawskich stosowanie takiej metody jest powszechne. O możliwość wprowadzenia zamkniętego cyklu produktu w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia, dyrektor Fundacji Naukowej Norden Centrum.
2016-10-12, 17:00
Posłuchaj
Zamknięty cykl produktu jest rozwiązaniem nowatorskim i pożądanym. Powoduje, nie tylko mniejsze zanieczyszczenie środowiska, ale również to, mogą powstawać nowe miejsca pracy. - Kopenhaga w 90 procentach odzyskuje swoje odpady. To znaczy, że 90 procent produktów, które trafiłyby u nas na śmieci, tu za pomocą technologii trafia z powrotem do gospodarki – mówił gość Polskiego Radia 24.
- Mamy określony typ sektorów w gospodarce, w których generowane są nowe miejsca pracy – przekonywał Marcin Fronia z Fundacji Naukowej Norden Centrum.
W audycji przedstawione zostały inne ważne argumenty przemawiające za wprowadzaniem gospodarki zamkniętej. Są to m.in. zwiększenie konkurencyjność, rozwój know how, rozwój innowacyjność.
Podnosi się także świadomość ekologiczna i zwiększa efektywności gospodarki.
REKLAMA
W audycji także o tym, jak wyglądałaby Polska, gdyby zamiast planu Balcerowicza wprowadzona została gospodarka oparta o cykl zamknięty.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/wj
___________________
REKLAMA
Data emisji: 12.10.16
Godzina emisji: 16:42
REKLAMA