Czy komisja weryfikacyjna rozwiąże problem reprywatyzacji?
Na czwartkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem w sprawie utworzenia komisji weryfikacyjnej. Jej członkowie mają badać kontrowersyjne decyzje reprywatyzacyjne w stolicy. Projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, skomentował w Polskim Radiu 24 mecenas Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości.
2016-11-23, 15:37
Posłuchaj
Komisja weryfikacyjna ma m.in. podejmować w trybie nadzwyczajnym kontrole decyzji administracyjnych, dotyczących reprywatyzacji. Będzie też ustalać, które decyzje reprywatyzacyjne mogły zapaść z naruszeniem prawa; w określonych przypadkach będzie również możliwe nałożenie obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia.
- Bardzo żałuję, że tyle trudu zostało włożone w to, by stworzyć projekt tej ustawy zamiast zająć się rzeczywistym rozwiązaniem problemu i ustawą reprywatyzacyjną, która mogłaby połączyć interesy spadkobierców, lokatorów i być optymalna budżetowo w perspektywie 10-15 lat – stwierdził mecenas Maciej Górski.
Jego zdaniem, na komisję weryfikacyjną będzie miała wpływ władza ustawodawcza. – Z zaproponowanego projektu wynika, że komisja będzie w pewien sposób wkraczać w kompetencje sądownicze a mianowicie w kompetencje sądów karnych. Będzie miała uprawnienie do penalizowania poprzez np. odebranie nieruchomości w przypadkach, kiedy właściciel odzyskanej nieruchomości dopuścił się przestępstwa – dodał Górski.
Jak podkreślił, orzeczenia komisji weryfikacyjnej będą m.in. postawą do ewentualnego wznowienia postępowań sądowych. – Komisja będzie miała więc uprawnienia, by uchylić decyzje podjęte przez sądy w przeszłości – wyjaśnił gość.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
___________________
REKLAMA
Data emisji: 23.11.16
Godzina emisji: 15:18
REKLAMA