Reforma edukacyjna a szkolnictwo artystyczne
W styczniu przyszłego roku ma wejść w życie reforma edukacji rządu PiS, która m.in. wprowadza ośmioletnie szkoły podstawowe. Jednak najprawdopodobniej nie wszystkie placówki zostaną objęte zmianami. W Polskim Radiu 24 do tematu odniosła się Lidia Skrzyniarz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2016-11-27, 16:45
Posłuchaj
Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli zakładane przez MEN zmiany wejdą w życie, to uczniowie szkół artystycznych, którzy nie zechcą kontynuować nauki w szkole drugiego stopnia, będą musieli znaleźć placówkę na dwa ostatnie lata podstawówki.
– Uczniowie będą mieli możliwość przejścia do klasy siódmej i ósmej w szkołach ogólnokształcących albo ubiegania się o przyjęcie do szkoły artystycznej II stopnia po zdaniu odpowiednich egzaminów wstępnych. Nie będzie powrotu do 8-letniego cyklu kształcenia, gdyż większy nacisk na dokładniejsze kształcenie kładziemy na etapie II stopnia – wyjaśniła Lidia Skrzyniarz.
Organem prowadzącym nadzór nad placówkami artystycznymi jest MKiDN, a nie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zasady ewentualnej reformy w tego typu szkołach mają być dookreślone w osobnych rozporządzeniach, które powstaną dopiero wtedy, gdy prezydent podpisze ustawę reformy oświaty.
Więcej szczegółów dotyczących sytuacji szkół artystycznych, po wprowadzeniu reformy edukacyjnej, Lidia Skrzyniarz omówiła w całej rozmowie z Pauliną Kozion.
REKLAMA
Na powyższy temat wypowiedzieli się również m.in. Krzysztof Maliszewski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz Zygmunt Cegiełka, nauczyciel gitary.
Polskie Radio 24/db
___________________
Data emisji: 27.11.16
Godzina emisji: 16.10
REKLAMA