Nieznana historia Andrzejek. Zaczęło się...

Wieczór wróżb zwany Andrzejkami zwyczajowo odprawiany jest 29 listopada. O zawiłej historii obrzędu opowiadał gość Polskiego Radia Rafał Rukat z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

2016-11-29, 20:05

Nieznana historia Andrzejek. Zaczęło się...
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny, dziś są raczej okazją do wspólnej zabawy w gronie znajomych. Foto: EASTNEWS/ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Posłuchaj

29.11.16 Rafał Rukat: Andrzejki są też utożsamiane z kultem świętego Andrzeja
+
Dodaj do playlisty

- Źródła historyczne są niejednoznaczne w tej kwestii, niektórzy historycy obchody Andrzejek wywodzą ze starożytnej Grecji, inni wiążą je z kultem germańskiego bóstwa Freyra. Andrzejki są też utożsamiane z kultem świętego Andrzeja – mówił Rafał Rukat.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Andrzejki dotarły do Polski w średniowieczu. Wynika to z lektury kazań księży z tamtego okresu, którzy stanowczo potępiali wróżbiarstwo. Jak podkreślał Rafał Rukat, wróżby były często związane z modlitwą - dziewczęta modliły się do świętego Andrzeja, by przyśnił im się wybrany kandydat na męża.

Dzięki pracy etnografów wiemy, jak wyglądały Andrzejki w XIX. wieku. – To były dziewczęce wróżby matrymonialne, czy wyjdą za mąż i kto będzie wybrankiem. Dziewczyna, która nie wyszła za mąż do końca roku, była w karnawale stygmatyzowana. Chłopcy mieli swój odpowiednik 24. listopada, zwany Katarzynkami – powiedział Rafał Rukat.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

_____________________ 

Data emisji: 28.11.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 18.15

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej