Polskie zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe
Choinka, kolędy, świąteczne potrawy, opłatek i św. Mikołaj – trudno bez tego wyobrazić sobie tradycyjne polskie święta Bożego Narodzenia. Niektóre ze zwyczajów, bez których Boże Narodzenie byłoby niewyobrażalne, pojawiły się na polskich ziemiach niedawno. Mówiła o nich w Polskim Radiu 24 Klaudia Pazdan z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
2016-12-18, 15:38
Posłuchaj
Pierwsze choinki pojawiły się w domach na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Śląsku. Zwyczaj ten przywędrował z Niemiec, gdzie znano go już w XV wieku. Wcześniej polskie domy dekorowano snopami zboża, słomą i sianem, rozstawiając je w kątach pomieszczeń czy kładąc pod obrus wigilijny, a słomianymi krzyżami i gwiazdami zdobiono ściany.
Gość Polskiego Radia 24 wspominał, że choinka jest dość nowym zwyczajem. – Sam zwyczaj stawiania choinki pochodzi z XIX wieku. Prawdopodobnie przywędrował do Polski z Niemiec. Były to najczęściej świerki, sosny i jodły, które stanowiły znak życia podczas zimy. Światło na choince było ważnym elementem dekoracyjnym. Dawniej były to świeczki, które były porozumieniem z wędrującymi duszami, które miały możliwość ogrzać się przy choince – powiedziała Klaudia Pazdan.
Jak podkreśliła Pazdan, wieczerza wigilijna jest bardzo istotna dla polskiej tradycji. – W aspekcie wigilii pojawia się duża ilość tradycji, które częściowo niestety już zanikają. Zwyczaje ludowe odnosiły się do tego, co miało zapewnić pomyślność i dobrobyt, czyli dobre zbiory, ale też np. dobre zamążpójście. Wieczerza była postna, a 12 potraw to umowna liczba, ponieważ nie wszystkie regiony kraju było stać na przygotowanie takiej ilości jedzenia – mówiła Klaudia Pazdan.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Kinga Najkowska.
Polskie Radio 24/pr/kk
__________________
Data emisji: 18.12.16
REKLAMA
Godzina emisji: 14:33
REKLAMA