Samorządowcy o planach utworzenia metropolii warszawskiej

2017-02-03, 11:40

Samorządowcy o planach utworzenia metropolii warszawskiej
Według założeń do projektu ustawy o aglomeracji warszawskiej, stolica miałaby powiększyć się m.in. o miejscowości tj.: Łomianki, Zielonka,Jabłonna, Marki, Lesznowola czy Stare Babice. Foto: flickr.com/paszczak000

- W Warszawie będą dzielnice, a poza granicami Warszawy - gminy ze swoimi budżetami, burmistrzem, radami gmin. Te kompetencje nie zostaną ograniczone. Konstytucyjna gwarancja niezależności gmin obowiązuje – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Uściński, poseł PiS, były starosta wołomiński. O planach stworzenia metropolii warszawskiej mówił także Krzysztof Turek, wójt podwarszawskiej gminy Stare Babice.

Posłuchaj

02.02.2017 Krzysztof Turek, wójt gminy Stare Babice: Lokalna społeczność niewielkich gminach myśli ponadpartyjnie(...)
+
Dodaj do playlisty

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy przewiduje, że powstanie metropolia warszawska obejmująca swym zasięgiem 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz 32, leżące wokół stolicy. Organami nowego miasta stołecznego Warszawy będą: prezydent - jako organ wykonawczy i rada miasta stołecznego Warszawy - jako organ stanowiący i kontrolny. Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez mieszkańców m. st. Warszawy i jednocześnie pełnić funkcję burmistrza gminy Warszawa.

Piotr Uściński, poseł na Sejm RP (PiS), a wcześniej w latach 2010–2014 starosta wołomiński mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jakie zmiany niesie za sobą powstanie metropolii warszawskiej.

- Każdy mieszkaniec podwarszawskiej gminy, dalej będzie mieszkańcem swojej gminy. Nie będziemy gmin łączyć, a mieszkańcy nie staną się mieszkańcami gminy Warszawa – informował Piotr Uściński, który podkreślił, że utworzona metropolia warszawska przejmie zadania z zakresu samorządu powiatowego, a autonomia gmin nie zostanie naruszona.

- Ważną kompetencja gmin, która zostanie przekazane metropolii, to transport publiczny – powiedział Piotr Uściński. - Mieszkańcy skorzystają na tym na pewno. Bez stworzenia metropolii nie da się stworzyć sprawnego systemu transportu – dodał.

Pytany o ewentualny wzrost podatków w podwarszawskich gminach przypomniał, że podatki lokalne są nakładane przez rady gmin, a nie rady powiatu. - To kompetencja gminy i nie będzie ona przekazywana metropolii – zapewniał.

O przewidywanych zmianach, ich konsekwencjach dla gmin podwarszawskich mówił także wójt wiejskiej gminy Stare Babice Krzysztof Turek, która sąsiaduje z miastem Stołecznym, Warszawa.

- Zakładany jednolity system komunikacyjny to plus, ale trudno doszukać się innych pozytywów planowanej zmiany – mówił wójt Krzysztof Turek. Przypomniał, że ideą samorządów jest decentralizacja i przenoszenie kompetencji na poziomy lokalne, bo to mieszkańcy danej miejscowości wiedzą najlepiej, jakie są ich potrzeby.

- Pomysłem jest zrzeszanie gmin, a nie zlepianie ich w stołeczność. To sztuczna stołeczność. Samorządność sprawdziła się, bo była elementem decentralizacji administracji publicznej. To przynosi od wielu lat pozytywne efekty. Obawiam się centralizacji – mówił Turek. Dodał, że metropolia, która ma powstać, będzie większa niż Nowy Jork i Paryż.

- To powrót do gigantomanii. Boję się, że to nie ten kierunek.

Więcej w całych audycjach

Rozmowy prowadzili: Łukasz Sobolewski i Błażej Torański

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 01.02.2017

Godzina emisji: 20:31


Data emisji: 02.02.2017

Godzina emisji: 07:46


Polskie Radio 24/tb


Polecane

Wróć do strony głównej