Eksperci o reformie służby zdrowia
Podczas przyszłotygodniowego posiedzenia rządu omawiany ma być m.in. projekt zakładający powstanie sieci szpitali. W Polskim Radiu 24 o reformie systemu opieki zdrowotnej rozmawiali Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Izby Lekarskiej i Maria Ochman z Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
2017-02-16, 16:11
Posłuchaj
Jak oceniali na naszej antenie eksperci, przed rozpoczęciem reformy rząd przede wszystkim powinien zadbać o zabezpieczenie finansowe służby zdrowia. – Podstawowym problemem całego systemu jest głębokie niedofinansowanie – komentował Maciej Hamankiewicz. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, minister Radziwiłł powinien wstrzymać się z planowanymi zmianami.
– Każdy dowódca, który wybiera się na wojnę, rozpoczyna działania wtedy, gdy wie, że ma wystarczające siły. Tymczasem, wydajemy znacznie mniej niż 6 proc. PKB na służbę zdrowia. W tym momencie nie można rozpoczynać „bitwy” – przekonywał Hamankiewicz.
Sceptyczna wobec reformy jest również Maria Ochman. – Powinniśmy wydawać pieniądze racjonalnie – mówiła. – Fundusze muszą być kierowane do szpitali, które sprawują kompleksową opiekę nad pacjentami, przez całą dobę – dodawała ekspertka.
Po zmianach, w ramach sieci szpitali, ma zostać wyodrębnionych siedem poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Do poziomu szpitali I stopnia należeć mają przede wszystkim szpitale powiatowe, do II stopnia placówki realizujące bardziej skomplikowane świadczenia, a do III stopnia przypisane zostaną głównie szpitale wojewódzkie z oddziałami specjalistycznymi. Pozostałe poziomy obejmą szpitale pediatryczne, onkologiczne, pulmonologiczne a także ogólnopolskie – obejmujące instytuty oraz szpitale kliniczne utworzone przez ministra i uczelnie medyczne.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/PAP/mp
___________________
Data emisji: 16.02.17
REKLAMA
Godzina emisji: 14.35
REKLAMA
REKLAMA