Rynek pracy pod presją cen energii. "Europa staje się coraz mniej konkurencyjna"

Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność, Jakub Binkowski z zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przewodniczący zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG, omawiali w Polskim Radiu 24 sytuację na rynku pracy, na który coraz większy wpływ mają rosnące ceny energii.     

2025-05-24, 17:00

Rynek pracy pod presją cen energii. "Europa staje się coraz mniej konkurencyjna"
Zakłady Rafako ogłosiły upadłość głównie z powodu wysokich cen energii. . Foto: Zbigniew Meissner/PAP

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego (RDS) u prezydenta Andrzeja Dudy, wiele mówiono o kłopotach firm, które zmuszone są zwalniać grupowo pracowników z powodu rosnących cen energii. Dyskutowano także jak transformacja energetyczna wpłynie na zmiany na rynku pracy, nie tylko na Górnym Śląsku. Chodzi także o te firmy, które przez lata związane były z usługami i produkcją na rzecz polskiego górnictwa. Na spotkaniu z prezydentem RP przedstawiono sytuację grupowo zwalnianych pracowników z takich firm jak: Poczta Polska, Rafako, PKP Cargo oraz wielu innych.  


Posłuchaj

Bartłomiej Mickiewicz, Jakub Binkowski i Piotr Soroczyński o rynku pracy (Kapitał i praca) 26:37
+
Dodaj do playlisty

- Sytuacja jest coraz gorsza w zakresie zwolnień grupowych, ta tendencja rozpoczęła się jakiś czas temu, około roku. Jest coraz więcej takich spółek, które mają takie problemy. A przyczyną jest ich coraz mniejsza konkurencyjność gospodarki europejskiej, Zielony Ład oraz restrukturyzacje dotyczące zatrudnienia. Za złe zarządzanie przedsiębiorstwami, jakie by one nie były, nie mogą odpowiadać ich pracownicy - powiedział Bartłomiej Mickiewicz.

Rynek pracy trudny dla starszych pracowników

Wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" wyjaśnił, że choć wskaźniki bezrobocia są niskie, to jednak na "przykładzie byłych pracowników PKP Cargo widać, jak trudno znaleźć pracę". Zupełnie inna sytuacja byłaby, gdyby chodziło o młodych pracowników, a dotyczy osób, które przez dziesiątki lat pracowały w jednej branży i często w tym samym zakładzie pracy i które często były w okresie ochronnym. - To są dramaty, a nie jak mówił były prezes PKP Cargo, że to są uwalniane na rynek zasoby ludzkie - powiedział Mickiewicz.  

Transformacja energetyczna a rynek pracy

W opinii Jakuba Binkowskiego z ZPP jeśli w Europie utrzymają się najwyższe na świecie ceny za energię, to można się spodziewać że nasz przemysł będzie w coraz gorszej sytuacji, a liczba miejsc pracy tylko będzie spadać.

REKLAMA

- Widać w ostatnich tygodniach zmianę nastawienia KE i Europejskiej Partii Ludowej wobec polityki klimatycznej. Chodzi o jej zracjonalizowanie, aby przywrócić konkurencyjność europejskim firmom. Tempo zmian narzucone samemu sobie UE, tylko dało Chinom warunki ekspansji na europejskim rynku - powiedział Jakub Binkowski.

Europa jest pozytywnym wyjątkiem na tle świata

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego z KIG na obecne kłopoty europejskiej gospodarki, trzeba patrzeć znacznie szerzej niż tylko na problemy wynikające z tempa wprowadzania Zielonego Ładu.

- W Europie mamy zupełnie inne podejście do pracowników niż na całym świecie. Podobnie jest z odpowiedzialnością wytwórcy za swój produkt. Inne jest też podejście do praw człowieka. Gdy do tych czynników dołączymy Zielony Ład z wysoką ceną energii, to wszystko powoduję, że produkujemy coraz drożej i mamy kłopoty z naszą konkurencyjnością - wyjaśniał Piotr Soroczyński.


*********

Audycja: Kapitał i praca
ProwadzącaAnna Grabowska 
Goście: Bartłomiej Mickiewicz (wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność), Jakub Binkowski (z zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przewodniczący zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego) oraz Piotr Soroczyński (główny ekonomista KIG).
Data emisji: 24.05.2025
Godzina emisji: 15.06

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24

 


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej