Sprawiedliwa transformacja energetyczna. "Wymaga udziału lokalnych społeczności"
- Proces przechodzenia produkcji energii z paliw kopalnych na rzecz OZE, wymaga wieloletniego planowania przy udziale lokalnych społeczności. Ważne jest, żeby nie doszło do zapaści gospodarczej w regionach, w których dominuje górnictwo i energetyka oparta na węglu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Meres z Greenpeace Polska.
2025-04-04, 20:00
Pojęcie sprawiedliwej transformacji to unijna koncepcja przeprowadzenia głębokich zmian systemowych w energetyce. Powinny być robione tak, aby ten proces równoważył koszty i korzyści dla wszystkich grup społecznych. W praktyce chodzi o odchodzenie od często szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych, na rzecz instalacji OZE. Chodzi także o zapewnienie wsparcia dla osób dotkniętych tym procesem np. w formie ich przekwalifikowania i ponownego zatrudnienia w nowych lub innych sektorach gospodarki.
Posłuchaj
- Przygotowywane są obecnie terytorialne plany sprawiedliwej transformacji, które są opracowywane wspólnie przez samorządy, ekspertów i pracowników energetyki oraz górnictwa, ale z udziałem organizacji pozarządowych. Chodzi oto, aby te dyskusje odbywały się w sposób uczciwy i transparentny dla wszystkich stron tego procesu - tłumaczyła Anna Meres.
Jak podkreśliła ekspertka, coraz więcej lokalnych społeczności widzi, że wydobycie węgla jest nieopłacalne, a na deficytowe od dekad górnictwo co roku dopłaca się miliardy złotych.
****
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Anna Meres (Greenpeace Polska)
Data emisji: 04.04.2025
Godzina emisji: 19.06
PR24 /sw
REKLAMA