Wspomnienie ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie
30 lat temu zmarł ksiądz Franciszek Blachnicki, twórca ruchu oazowego Światło-Życie, a wcześniej organizator akcji trzeźwościowej, znanej pod nazwą Krucjata Wstrzemięźliwości. Brał czynny udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, po kapitulacji podjął działalność konspiracyjną. Był więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Od 1995 roku toczy się proces beatyfikacyjny księdza Blachnickiego. O postaci ks. Blachnickiego mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Grajewski, zastępca redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego.
2017-02-27, 18:40
Posłuchaj
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, ruch oazowy był dla ks. Blachnickiego szkołą kształtowania dojrzałych chrześcijan. – Ksiądz Franciszek Blachnicki zdecydował się stworzyć ruch oazowy, mimo zakazu prowadzenia działań wychowawczych wobec młodzieży ze strony władz PRL-u. Ten ruch miał doprowadzić do tego, że w Polsce pojawią się chrześcijanie ukształtowani w sposób świadomy, którzy później w życiu będą mogli dawać świadectwo swojej wiary. Niewiele było grup o zwartym rodowodzie, które potem stały się tak istotne dla rodzącej się Solidarności – mówił Andrzej Grajewski.
Dziennikarz "Gościa Niedzielnego" opowiadał o ideach ruchu oazowego, które wprowadzał ks. Blachnicki. - Ruch oazowy to była inna propozycja w stosunku do tego, z czym się ówczesna młodzież spotykała. Myślę, że ruch oazowy ma wymiar ponadczasowy. Jego gigantyczny sukces, który dzisiaj jest przeżywany np. w Chinach świadczy o tym, że była to uniwersalna metoda, niezwiązana wyłącznie z polskim kontekstem. Ks. Blachnicki chciał realizować w ruchu oazowym ideał trzeźwości i wolności od nałogów oraz działania na rzecz głębszej formacji religijnej – powiedział Grajewski.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk/IAR
____________________
Data emisji: 27.02.2017
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA