Ustrój sądów powszechnych do korekty. "To nie zamach na wymiar sprawiedliwości"
Sejm znowelizował ustawę o ustroju sądów powszechnych. – To nie zamach na niezawisłość sędziowską i wymiar sprawiedliwości – zaznaczał w Polskim Radiu 24 prawnik dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
2017-02-28, 17:00
Posłuchaj
Nowelizacja przewiduje m.in., że to minister sprawiedliwości, a nie – jak do tej pory – prezesi sądów, będzie zwierzchnikiem dyrektorów, którzy zarządzają finansami sądów, oraz rezygnacją z wyłaniania dyrektorów poprzez konkursy." To zwierzchnictwo wydaje się dosyć dobrym rozwiązaniem – ocenił gość Polskiego Radia 24.
– Dyrektorzy sądów zajmują się częścią administracyjno-finansową działalności sądów, a więc tą częścią wymiaru sprawiedliwości, gdzie sądy zachowują się jak każdy inny organ administracji publicznej – przypominał dr Sebastian Gajewski. – Nowa propozycja jest o tyle dobra, że sądy, jak każda publiczna jednostka organizacyjna w sferze administracyjnej i finansowej, muszą być zarządzane profesjonalnie i w sposób uwzględniający interes publiczny – powiedział.
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że wiele będzie zależało od szczegółowych rozwiązań rzeczonego zwierzchnictwa i od tego, w jaki sposób minister sprawiedliwości będzie korzystał z niego korzystał.
– Są obawy, że minister sprawiedliwości będzie na przykład wykorzystywał te instrumenty prawne do antagonizowania dyrektorów z prezesami czy utrudniania niektórym sądom, sędziom i prezesom sędziów pracy – wskazywał.
REKLAMA
Nie zabrakło również komentarza do planowanych zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadził Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
____________________
Data emisji: 28.02.2017
Godzina emisji: 16:35
REKLAMA