Środa Popielcowa. Początek Wielkiego Postu
Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczyna ona w Kościele katolickim trwający 40 dni Wielki Post. Dla wiernych jest to okres pokuty i wewnętrznego nawrócenia. W Polskim Radiu 24 o znaczeniu Środy Popielcowej i Wielkiego Postu mówił ks. Krzysztof Ołdakowski, jezuita, red. naczelny Naczelnej Redakcji Katolickiej Polskiego Radia.
2017-03-01, 18:55
Posłuchaj
W Środę Popielcową, podczas mszy świętej, głowy wiernych posypywane są popiołem. – To bardzo ważny symbol odkreślał na naszej antenie ks. Krzysztof Ołdakowski. – To symbol przemijalności i grzeszności. W ten sposób uświadamiamy sobie, że jesteśmy przed Bogiem prochem i pyłem. Jednocześnie pocieszamy się tym, że sam Bóg z tym „prochem” chce się zjednoczyć – dodawał jezuita.
Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, sam Wielki Post można scharakteryzować przez trzy elementy: chrzest, pokutę i Mękę Pańską.
– Pokuta to modlitwa (osobiste zwrócenie się ku Bogu), jałmużna (to społeczny wymiar Wielkiego Postu, dzielimy się tym, co mamy z innymi) i post (modlitwa ciała) – mówił ks. Krzysztof Ołdakowski. – Chrzest wiąże się natomiast z okresem katechumenatu, czyli czasem przygotowania do przyjęcia sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego. Męka Pańska to m.in. nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej – wyjaśniał duchowny.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp
__________________
Data emisji: 01.03.17
Godzina emisji: 14.18
REKLAMA
REKLAMA