Coraz więcej młodych osób sięga po e-booki i audiobooki
"Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków" - pierwszy w Polsce raport, który przedstawia preferencje zarówno użytkowników nowoczesnych, jak i tradycyjnych form czytania. O polskim rynku czytelniczym mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Kotlonek z Biblioteki Akustycznej i Martyna Bednarczyk z Virtualo.
2017-03-07, 19:26
Posłuchaj
E-booki i audiobooki stanowią 5 proc. rynku czytelniczego w Polsce. Najdynamiczniej rozwija się rynek książek elektronicznych. – Biorąc pod uwagę, że rynek e-booków rozwija się od 5 lat w Polsce, to dobry wynik. W Stanach Zjednoczony udział w rynku jest znacznie większy, ale dążymy do tego, by u nas też było to około 20 proc. Jest to grupa stale rosnąca. Coraz więcej osób młodych sięga po e-booki, ponieważ są one łatwo dostępne i można je czytać na wielu urządzeniach, w tym na smartfonach, które są obecnie bardzo popularne. Mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn sięga po e-booki – powiedziała Martyna Bednarczyk.
Według Anny Kotlonek udział w rynku audiobooków jest jednak znacznie mniejszy niż e-booków. - E-booki to jest te 5 proc., a audiobooki to niezmierzona jeszcze drobina. Mnóstwo pracy wkłada się w to, by ten audiobook powstał. Przez jakiś czas zmagaliśmy się z tym, że audiobook jest taką dodatkową formą, lecz od jakiegoś czasu recenzenci zauważają, że dobra interpretacja tekstu to jest prawdziwa sztuka. Rynek przyrasta dynamicznie – dzieciaki, które słuchały bajek z audiobooków, teraz są odbiorcami dorosłej literatury – wyjaśniała rozmówczyni Polskiego radia 24.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Mariusz Gzyl.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk
_____________________
Data emisji: 07.03.2017
Godzina emisji: 18:17
REKLAMA