Polska myśl filozoficzna w ujęciu dr. Bohdana Urbankowskiego
Czterotomowy cykl poświęcony myśli wybranych polskich filozofów – od Witelona po Karola Wojtyłę. Ukazał się właśnie tom zamykający opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej” autorstwa pisarza, poety i eseisty dr. Bohdana Urbankowskiego. W audycji rozmowa m.in. o tym, jak powstawały „Źródła”, a także w jaki sposób filozofia tworzy naszą narodową kulturę.
2017-08-05, 18:00
Posłuchaj
Dr Bohdan Urbankowski studia polonistyczne i filozoficzne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim jako doktor nauk humanistycznych. Poświęcił ponad 30 lat swojego naukowego życia na stworzenie cyklu „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”. W sposób kompletny pozwala on na zapoznanie się z historią myśli polskiej filozofii. Rozmówca Polskiego Radia 24 przyznał, że za początki tworzenia dzieła można uznać okres jego studiów, gdy zbierał materiały do jednej z uniwersyteckich dysput filozoficznych.
– Musiałem sporo poczytać i porobić wiele notatek, by w odpowiedni sposób przygotować się do dyskusji z moim wykładowcą. Efektem tego było nagromadzenie sporej ilości materiału, który z czasem zacząłem przerabiać w większe lub mniejsze szkice. Stanowiły one podwaliny cyklu – powiedział dr Bohdan Urbankowski.
Zdaniem filozofa w dzisiejszych czasach należy walczyć o tożsamość i godność polskiej myśli, gdyż pomaga ona utrzymać jedność państwa oraz najważniejsze zasady, jakimi powinni kierować się Polacy. Według niego koniecznością jest nawiązywanie do testamentów narodowych, którymi są dzieła polskich poetów i filozofów, gdyż są one pomocne w kultywowaniu naszego dziedzictwa.
Ponadto w audycji dr Bohdan Urbankowski mówił także o swojej działalność naukowej w okresie PRL-u i represjach, z którymi spotkał się ze strony komunistycznej władzy. W szerszy sposób scharakteryzował również pracę „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”.
REKLAMA
Rozmawiała Ewa Tylus.
Polskie Radio 24/db
_____________________
Data emisji: 05.08.17
Godzina emisji: 17:20
REKLAMA