Jak uczyć przemawiać, dyskutować i argumentować?
W czasach, gdy komunikujemy się obrazkami, emotikonami i filmikami, warto wrócić do korzeni i przypomnieć sobie zasady sztuki przemawiania. O tym, jak ważna jest retoryka w naszym codziennym życiu, gdy nie potrafimy ze sobą rozmawiać, a debata publiczna sprowadza się do opluwania interlokutorów, mówił gość Polskiego Radia 24 Igor Zalewski, publicysta i założyciel Akademii Retoryki.
2017-10-15, 20:30
Posłuchaj
W starożytności retoryka była nie tylko specjalną dziedziną nauki i sztuki, ale także ideałem życiowym, a nawet filarem kultury. W średniowieczu została jednym z podstawowych przedmiotów szkolnych, wykładanych w ramach sztuk wyzwolonych. Do XIX wieku, w kulturze europejskiej, uważano ją za niezbędny element wykształcenia. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło.
Jak podkreślił gość audycji, obserwujemy obecnie problemy z rozmową i wymianą argumentów. - W dzisiejszych czasach dyskusja coraz częściej zmienia się w upokarzanie i ośmieszanie przeciwnika. Nikomu nie zależy na przekonaniu do czegokolwiek. Używając współczesnego języka, chodzi głównie o to, aby kogoś „zaorać” – przekonywał Igor Zalewski.
Gość Polskiego Radia 24 mówił o tym, że w swoich działaniach zabiega o to, aby retoryka nie kojarzyła się ze starożytną historią i antyczną Grecją.
- Retoryka to sztuka publicznego przemawiania, która w rzeczywistości jest bardzo praktyczna. Przydaje się ona nie tylko politykom, ale każdemu człowiekowi wchodzącemu na drogę zawodową. Warto umieć przekonać kogoś do swoich racji – mówił publicysta. Dodał, że sztuka mówienia to bardzo praktyczna umiejętność, bo "wszystkie najważniejsze słowa musimy zwykle wypowiedzieć i warto wiedzieć jak zrobić to umiejętnie".
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak
Polskie Radio 24/kawa
____________________
Data emisji: 14.10.17
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA