more_horiz

„Kamery w szkołach nie mogą naruszać prywatności i godności uczniów”

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 15:15
Nowe technologie i ochrona cyfrowej tożsamości - to główne tematy, jakie GIODO podejmuje z  uczniami i nauczycielami podczas ogólnopolskiego programu edukacyjnego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych”, który skierowany jest do uczniów i nauczycieli. O ochronie danych osobowych wśród najmłodszych mówiła w Polskim Radiu 24 rzeczniczka GIODO Agnieszka Świątek-Druś.
Audio
  • 27.10.2017 Agnieszka Świątek-Druś: „Nie można umieszczać kamer w przebieralniach i toaletach, to niedopuszczalne”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

W czwartek w Warszawie rozpoczęła się ósma edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane - Twoja sprawa. Zdaniem Agnieszki Świątek-Druś powinniśmy bezwzględnie chronić nasze prawa do prywatności. – Mamy nadzieję, że program edukacyjny dla szkół, który prowadzimy od 8 lat zaowocuje tym, że będziemy mieli w przyszłości bardziej świadome społeczeństwo w kwestii ochrony danych. Trzeba pamiętać, że prawo do ochrony danych osobowych to prawo każdego z nas. W tym roku do programu przystąpiła rekordowa liczba 340 szkół. Szkolimy nauczycieli w zakresie ochrony danych i prawa, ale też problemów codziennych, jak monitoring. Pokazujemy nauczycielom, jak przekazywać wiedzę o danych osobowych w sposób prosty i atrakcyjny – mówiła rzeczniczka GIODO.

Podczas konferencji Generalna Inspektor Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa podkreśliła, że dyrektor szkoły przed zastosowaniem monitoringu w swojej placówce powinien ocenić, czy bezpieczeństwa nie zapewnią inne, mniej ingerujące w prywatność metody. Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 instalowanie kamer w szkołach to nie jest jedyna możliwość, by zwiększyć bezpieczeństwo.

- Kamery nie mogą prowadzić do naruszania prywatności i godności uczniów. Nie można ich umieszczać w przebieralniach i toaletach, takie sytuacje są niedopuszczalne. Kamery nie mogą być też wykorzystywane do mierzenia czasu pracy nauczycieli. Tylko względy bezpieczeństwa dopuszczają do zainstalowania monitoringu w szkole, ale przestrzegamy, że należy się zastanowić czy tego celu nie da się osiągnąć innymi metodami – mówiła Agnieszka Świątek-Druś.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

________________________

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 14:45

27.10.2017 Agnieszka Świątek-Druś: „Nie można umieszczać kamer w przebieralniach i toaletach, to niedopuszczalne”.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem