Gen. Roman Polko: "Na caracalach Polska straciłaby miliony"
- Zakup tych śmigłowców byłby dla Polski ogromnym ciosem. To byłaby strata milionów złotych - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko. Odniósł się w ten sposób do słów minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly, która powiedziała, że ponad połowa samolotów i helikopterów wojskowych nie może latać. Zakup francuskich śmigłowców wielozadaniowych caracal rozważała polska armia.
2017-12-15, 21:00
Posłuchaj
Ponad połowa samolotów i helikopterów wojskowych francuskich sił powietrznych nie może latać, bo ich naprawy kosztują zbyt dużo. Mniej niż co druga maszyna jest gotowa do wzniesienia się w powietrze, a sytuacja pogarsza się z roku na rok.
– W raz wybrany kierunek uzbrojenia trzeba potem nieustannie inwestować. Cena początkowa była niewspółmierna do tego, co mielibyśmy faktycznie zakupić – mówił w PR24 generał Polko.
- Każdy producent chce bronić swego rodzimego biznesu. Dostawcom zależało na sprzedaniu towaru, który był de facto drogi i zawodny. Armia francuska cierpi w tej chwili z powodu tego typu kosztów - tłumaczył w PR24 gen. Roman Polko.
Kompetencja w zarządzaniu armią jest niezwykle ważna w podejmowaniu decyzji. – Dzisiejsi politycy mają w zwyczaju myśleć w sposób krótkofalowy. Zakup tak drogiego sprzętu należy przygotowywać z wieloletnim wyprzedzeniem. Każdy potencjalny dostawca może sobie pozwolić na zawyżenie ceny, gdyż wie, że nasza armia w tej chwili takiego śmigłowca potrzebuje – komentował gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Brak wielozadaniowego śmigłowca jest jednak wciąż problemem polskiej armii. - Jednostki muszą zaopatrywać się w nowy sprzęt kierując się perfekcjonizmem. Nie wolno zaniedbać żadnego z etapów śledzenia przetargu, czy wyboru maszyn. Przy takiej selekcji potrzebne są cisza i spokój, gdyż taki proces wcale nie jest łatwy - apelował gen. Roman Polko.
Helikoptery wielozadaniowe caracal miała kupić Polska, zanim po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość zerwano negocjacje offsetowe. Polska miała kupić 50 śmigłowców caracal za 13,3 mld zł. Po zerwaniu rozmów w sprawie zakupu, stosunki polsko-francuskie uległy pogorszeniu. Gdyby doszło do podpisania umowy, firma Airbus sprzedałaby te maszyny po znacznie wyższych cenach niż Brazylii czy Kuwejtu.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/ts
REKLAMA
________________________
Data emisji: 15.12.17
Godzina emisji: 16:37
REKLAMA