69 procent Polaków wypalonych zawodowo
Polacy pracują, aby żyć, a nie żyją, aby pracować. To już nie przyjemność, tylko przykry obowiązek. Pracujemy coraz dłużej i jeszcze częściej jesteśmy zmęczeni swoją pracą. Czy możemy to zmienić?
2013-11-27, 11:54
Posłuchaj
Z raportu serwisu praca.pl wynika, że 2/3 Polaków czuje się nadmiernie obciążonych obowiązkami w pracy. Co trzeci Polak uważa, że na jego stanowisku powinny pracować dwie osoby. Pracownicy uważają, że mają za dużo zadań, a pracodawcy narzekają, że pracownicy przychodzą do pracy niewyspani, załatwiają w niej prywatne sprawy. Jak bardzo jesteśmy przepracowani?
- Bardzo dużo pracy mamy też po części ze swojej winy, bo nie potrafimy dobrze zarządzać czasem. Nie potrafimy sobie zaplanować zadań żeby mieć później mniej pracy, tylko zajmujemy się czymś zupełnie innym. Mamy do czynienia z chorobą polskiego rynku pracy. Prawda jest taka, że człowiek po godzinach nie pracuje efektywnie. – powiedział Michał Filipkiewicz, ekspert od rynku pracy.
- Polacy są nauczeni pracy pod rygorem. Jeśli nikt nas nie pilnuje, nie potrafimy odpowiednio zorganizować sobie czasu. Pozostawieni sami sobie w biurze jesteśmy nauczeni lenistwa. Poza tym w Polsce funkcjonuje nieformalne wydłużenie pracy czyli zasada nie pójdziesz do domu, jeśli tego nie skończysz. Rzadko wychodzimy z pracy o czasie. Niebezpieczne jest to, że powoli staje się to przyzwyczajeniem - podkreślił Gość PR24 Piotr Mosak, psycholog biznesu.
Statystycznie pracujący Polak według badań Eurostatu w ostatnim roku przepracował 1929 godzin. Więcej od nas pracują tylko Grecy. Nasi zachodni sąsiedzi zaś mają prawie 500 godzin więcej wolnego czasu rocznie. Wynika to z wykształcenia i umiejętności. Kluczem do sukcesu jest specjalizacja. Powinniśmy się czymś interesować i być specjalistami w jednej dziedzinie, by odnosić większe sukcesy.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA