Prawa człowieka w Palestynie

Na świecie są miejsca, w których dostęp do artykułów pierwszej potrzeby i edukacji jest ograniczony. Jednym z takich regionów jest Autonomia Palestyńska. Życie na tym obszarze obfituje w wiele trudności.

2013-12-09, 09:15

Prawa człowieka w Palestynie
. Foto: Dominik Wach

Posłuchaj

28.11.13 Dominik Wach o prawach człowieka w Palestynie
+
Dodaj do playlisty

Utworzenie w 1948 roku państwa Izrael spowodowało, że na Bliskim Wschodzie zawrzało. Na terenie Palestyny powstało państwo żydowskie wokół krajów muzułmańskich.

- To jest zupełnie inny świat. Panują tam inne prawa i zwyczaje. Życie Palestyńczyków jest bardzo nieprzewidywalne, nikt nie wie, co stanie się za pięć minut. - wyjaśnił w Polskim Radiu 24 Dominik Wach, ekspert ds. krajów Bliskiego Wschodu, obserwator praw człowieka w Palestynie. - Dodatkowo obszary w regionie różnią się między sobą – życie w Strefie Gazy jest różne od tego na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Dominik
Dominik Wach foto: PR24/JW

Spory religijne nie są jedynym kłopotem Palestyńczyków. Palącym problemem mieszkańców Autonomii Palestyńskiej jest bezrobocie.

REKLAMA

- W Palestynie panuje olbrzymie bezrobocie. Utrudniony jest także transport artykułów pomiędzy miastami. W ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej przeszkadzają rozstawione na drogach checkpointy, mieszkańcy są kontrolowani przez służby bezpieczeństwa. Niełatwo jest dojechać gdziekolwiek na czas - dodał gość PR24.

Izraelscy żołnierze kontrolują nie tylko dorosłych obywateli Palestyny, ale także ich dzieci.

- Jednym z moich zadań podczas misji w Palestynie było monitorowanie dostępu do edukacji. Palestyńskie dzieci także muszą się zmagać z izraelskimi patrolami podczas drogi do szkoły. Żołnierze rewidują im plecaki, a nawet piórniki – podsumował Wach.

29 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim.

REKLAMA

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej