Mroczne kulisy prywatyzacji w III RP
Liczne afery, towarzystwo ludzi ze służb specjalnych, podejrzenia padające na znanych polityków i biznesmenów. Oto ciemne oblicze czasu gospodarczych przemian w Polsce, których wyznacznikiem było przejmowanie państwowego majątku przez prywatnych przedsiębiorców. O procesach prywatyzacyjnych, często z przestępczym tłem, mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Dudziński, audytor śledczy.
2016-04-09, 20:04
Posłuchaj
W tym tygodniu agenci CBA wkroczyli do siedzib Ciechu oraz Kulczyk Holding. Akcja miała związek z rzekomymi nieprawidłowościami przy prywatyzacji chemicznego giganta.
– Ciech, w momencie sprzedaży, był w na fali wznoszącej. Pojawia się pytanie dlaczego nie poczekano z jego prywatyzacją do momentu, gdy cena za jedną akcję przedsiębiorstwa poszłaby jeszcze bardziej w górę – zaznaczył Wojciech Dudziński.
Nie tylko prywatyzacja Ciechu wzbudza kontrowersje. Od 25 lat media donoszą o kolejnych przypadkach przejmowania państwowego majątku po zaniżonej cenie i w niejasnych okolicznościach.
– W latach 90-tych jedną ze spółek tytoniowych w Łodzi sprzedano prywatnemu inwestorowi za śmiesznie niską cenę 100 tys. złotych. Po pierwsze pojawił się tylko jeden oferent. Po drugie okazało się, że wartość prywatyzowanej firmy nie odpowiadała jej domniemanemu fatalnemu stanowi finansowemu. Wręcz przeciwnie. Przedsiębiorstwo posiadało prawa do produkcji papierosów Klubowych. Licencję tę sprzedano niemal natychmiast po prywatyzacji za 16 mln złotych – powiedział Wojciech Dudziński.
REKLAMA
W audycji gość Polskiego Radia 24 przedstawił również kulisy prywatyzacji PLL LOT.
Polskie Radio 24/db/mr
REKLAMA