Muzeum WTC
Zamach terrorystyczny na bliźniacze wieże World Trade Center był jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych. Właśnie otwarte zostało dla publiczności National September 11 Memorial Museum upamiętniające ataki z 11 września.
2014-05-21, 18:29
Posłuchaj
W atakach terrorystycznych z 11 września zginęło w sumie 2973 osób, z czego 26 osób uznanych zostało za zaginione. Otwarte muzeum eksponuje zdjęcia ofiar zamachów, ich osobiste pamiątki, fragmenty zawalonych wieżowców i zmiażdżony wóz strażacki. Miejsce spoczynku znalazły tu także szczątki niezidentyfikowanych osób, umieszczone w specjalnej sali dostępnej wyłącznie dla rodzin ofiar i lekarzy sądowych.
Muzeum WTC otwarte
National September 11 Memorial Museum upamiętniające ataki z 11 września otwarte zostało w Nowym Jorku. W chwili udostępnienia zbiorów placówki dla zwiedzających przed budynkiem zaczęły ustawiać się długie kolejki. Wśród odwiedzających były także rodziny ofiar ataków z 11 września. Nie udało się jednak uniknąć kontrowersji wokół placówki poświęconej tragedii.
– Nie obyło się bez kontrowersji, ponieważ wielu z tych, których bliscy zginęli w atakach nie podoba się, że częścią muzeum jest sklepik z pamiątkami. Twórcy muzeum podtrzymują, że sklepik pomoże w zdobyciu funduszy na dalszą działalność placówki – mówił w PR24 Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
– Muzeum zbudowane zostało na kontrowersjach, ale problem rozwiązano w pozytywny sposób. Nie tylko rodziny, ale także inne grupy ludzi pytano przez 6 lat, jak ma wyglądać muzeum. Misja placówki jest określona i chodzi nie tylko o edukację, ale także o zmienianie świata – wyjaśniała w PR24 prof. Ewa Hauser z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.
REKLAMA
Poza polityką wokół 9/11
Wydarzenia z 11 września stały się kanwą dla wielu filmów zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Na światło dzienne wypływały kolejne teorie spiskowe. National September 11 Memorial Museum odcina się od polityki i upamiętnia nie tylko ofiary, lecz także wielką solidarność obywateli Stanów Zjednoczonych.
– Muzeum to bardziej pamiętanie o wspaniałej solidarności międzyludzkiej, która miała miejsce 11 września. Wydaje mi się, że placówka nie skupia się na zagadnieniu zagłady, a na szerzeniu pewnej wiedzy i idei, jak ma to miejsce w przypadku Muzeum Historii Żydów Polskich – wyjaśniała prof. Ewa Hauser.
National September 11 Memorial Museum będzie można odwiedzić także za pośrednictwem Internetu. Każdy zainteresowany tematyką 11 września będzie mógł zatem odwiedzić placówkę nie wychodząc z domu.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA
REKLAMA