Piknik Naukowy: czas na Archiwum Polskiego Radia

Pośród wystawców 18. Pikniku Naukowego zaprezentuje się również Archiwum Polskiego Radia. Na czym polega digitalizacja i jakie technologie były w przeszłości wykorzystywane do zapisu dźwięków?

2014-05-30, 15:45

Piknik Naukowy: czas na Archiwum Polskiego Radia
. Foto: flickr.com/mwichary

Posłuchaj

30.05.14 Waldemar Listowski: „Zapraszamy do naszego namiotu na parę ciekawostek, gier, zabaw z dźwiękami(...)”
+
Dodaj do playlisty

W Archiwum Polskiego Radia dawne materiały dźwiękowe są przechowywane w nowoczesnej formie. Aby zachować archiwalne audycje, dźwięki nagrane kiedyś na taśmach są zamieniane na pliki cyfrową. Podczas Pikniku Naukowego będzie można dowiedzieć się, na czym w praktyce polega cyfryzacja.

– Przygotowujemy małe stoisko digitalizacyjne, na którym spróbujemy zamienić tradycyjne nagranie analogowe na plik cyfrowy. Pokażemy jak taki plik wygląda i co z nim jeszcze można zrobić – zapowiedział Waldemar Listowski, Dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Dobrze zachowane nagrania

Trudno dziś wyobrazić sobie nagrywanie dźwięków na taśmach. Zostały one skutecznie wyparte przez inne nośniki, które są łatwiejsze w obsłudze i bardziej kompaktowe. Jednak, wbrew pozorom, najnowsze technologie nie zawsze są najtrwalszym sposobem zapisu dźwięków.

– Okazuje się, że te starsze nagrania, jeśli się z nimi obchodzono ostrożnie, to zachowały się bardzo dobrze. Z kolei nowinki technologiczne, kasety DAT, płyty CD, to nośniki bardzo nietrwałe. Procesy zapisu są odwracalne i po paru latach może nie dać się ich odczytać – stwierdził Gość PR24.

REKLAMA

Archiwum Polskiego Radia będzie obecne na Pikniku Naukowym na stanowisku B17.

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej