Rezydencja artystyczna po raz kolejny w Warszawie

Przedwojenne warszawskie teatry jidysz oraz izraelski gatunek filmowy stały się inspiracją dla duetu artystycznego Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe. Do 22 września w ramach najnowszej rezydencji artystycznej w Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich stworzą oni cykl etiud filmowych poruszających kwestie stereotypów i mitów tożsamościowych.

2014-09-14, 18:22

Rezydencja artystyczna po raz kolejny w Warszawie

Posłuchaj

14.09.14 Agnieszka Pindera: „Do Warszawy artystów przyciągnęło to, jak bardzo bogata była kultura teatrów jidysz w stolicy naszego kraju przed wojną (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe w swoich działaniach artystycznych odnoszą się często do współczesnych stereotypów kulturowych, tropiąc ich ślady w kulturze wizualnej i języku. Wskazują na sposoby, w jakie postrzegamy innych, dyskutują, co znaczy poczucie przynależności obywatelskiej, często bazując na własnym doświadczeniu bycia obcokrajowcem. Efektem będą etiudy filmowe, w których życiorysy współczesnych izraelskich postaci zostaną ukazane w fabularno-animowanych scenkach. Wystąpią w nich aktorzy związani z Teatrem Żydowskim.

– Nasi goście są jednocześnie artystami i aktywistami. Używają zarówno metod artystycznych, ale także tych z zakresu aktywizmu społecznego. Poruszają różnorakie ważkie tematy społeczne, m.in. stereotypy. Sami się śmieją, że są chodzącym stereotypem. W przygotowaniach do swojego najbliższego występu wykorzystują historię i estetykę warszawskich przedwojennych teatrów żydowskich, gdyż uważają, że interesujące ich stereotypy narodziły się właśnie w tych miejscach – powiedziała na antenie PR24 Agnieszka Pindera, animatorka kultury, Muzeum Historii Żydów Polskich.

Stereotypy ciągle żywe

Mottem przewodnim kolejnej edycji rezydencji artystycznej będą stereotypy. W tym celu Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe z szeregu różnych ważnych postaci dla współczesnego Izraela wybrali kilka mocnych i wyrazistych osób prezentujących często problematyczne i kontrowersyjne postawy.

– Artyści celowali w nazwiska istotne dla izraelskiej kultury. Tym samym nie ominęli tematów trudnych, patrząc z perspektywy świadomości Izraelitów. Jako przykład podam kobietę, która zmieniła wiarę i przeszła na islam. Tego typu wątki będą również doskonałą okazją do dyskusji pomiędzy widzami a artystami – dodała Agnieszka Pindera.

REKLAMA

PR24/Damian Bielecki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze