Warsaw Dance Days III
Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Warsaw Dance Days III, nowa płyta „Love Revisted” autorstwa Myrczek & Tomaszewski, „Bonjour monsieur Chagall” – muzyczny spektakl w Teatrze Żydowskim, premiery filmowe: „Siostry Sciller” i „Obce ciało” to propozycje kulturalne tego weekendu Mai Kluczyńskiej.
2014-11-28, 20:11
Posłuchaj
Ruszyła kolejna edycja Warsaw Dance Days – Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego. Tancerze i choreografowie z Austrii, Szwajcarii, ale i Polski goszczą na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Można obejrzeć spektakle autorstwa takich artystów jak Maciej Cierzniak czy Bartosz Miłosz Martyna oraz zespołów: Rotes Velo Tanzkompanie czy Warszawski Teatr Tańca.
– Główną ideą tego festiwalu jest promocja polskich artystów. Mimo że festiwal jest międzynarodowy, goście z zagranicy prezentujący spektakle są zawsze w jakimś stopniu związani z Polską. Warsaw Dance Days promuje również niezależne i nieinstytucjonalne środowisko tancerzy i choreografów – powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Dziurosz, dyrektor festiwalu tańca.
Premiera płyty „Love Revisted”
Myrczek & Tomaszewski sprzęgli swe siły na albumie „Love Revisited”. Znalazły się na nim znane standardy jazzowe w nowych aranżacjach.
– Standardy zostawiliśmy w formie rozpoznawalnej. Chcieliśmy jedynie w tych kompozycjach uwypuklić to, co najlepsze. Do tego stworzyliśmy nowy sposób patrzenia na duet. Nie jest tak, że tylko Paweł akompaniuje mi jako wokaliście, ale nieraz ja akompaniuje jemu. On wówczas gra melodię i jest na pierwszym planie – powiedział Wojciech Myrczek, wokalista.
REKLAMA
– My z Wojtkiem jesteśmy typowymi „wykształciuchami”. Skończyliśmy Akademię Muzyczną w Katowicach. Jazzem zaś interesujemy się od dziecka. Nasza płyta jest efektem konkursu wokalnego Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii, którego wygrał Wojtek – mówił Paweł Tomaszewski, pianista, kompozytor.
„Bonjour monsieur Chagall”
W Teatrze Żydowskim w ramach Dni Seniora odbędzie się prezentacja spektaklu muzycznego „Bonjour monsieur Chagall”.
– Inspiracją do powstania tego spektaklu było spotkanie dyrektora Szurmieja i Marc'a Chagall'a. Powstał on na bazie listów, żydowskiej muzyki ludowej, tekstów poetyckich i fragmentów życiorysu Chagalla – tłumaczyła Ernestyna Winnicka, aktorka Teatru Żydowskiego.
– W tym spektaklu nie tylko słowo, ale przede wszystkim muzyka i malarstwo Chagalla jest obecne na scenie. Obrazy malarza nie tylko są prezentowane w trakcie przedstawienia w sensie dosłownym, ale jednoczenie ożywają za sprawą aktorów – wyjaśniał Piotr Wiszniowski, aktor Teatru Żydowskiego.
REKLAMA
„Siostry i Schiller” oraz „Obce ciało”
Małgorzata Borychowska proponowała obejrzenie filmu „Siostry i Schiller” reżyserii Dominika Grafa – nieznanej historii miłosnego, tajemniczego trójkąta. Natomiast Katarzyna Polubiec-Mrowińska zapraszała na spotkanie z Agatą Buzek i Krzysztofem Zanussim z okazji polskiej premiery filmu „Obce ciało”.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA