Krzysztof Komeda w Polskim Radiu

2015-08-08, 15:08

Krzysztof Komeda w Polskim Radiu
Pierwsza płyta zawiera siedem formacji muzycznych, z którymi koncertował i nagrywał Krzysztof Komeda Trzciński/fot.PR24/MS

„Krzysztof Komeda w Polskim Radiu” to seria płyt wydanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. O wydawnictwie, które przybliża dorobek tego wybitnego polskiego jazzmana i twórcy muzyki filmowej mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kwapisz.

Posłuchaj

08.08.15 Wojciech Kwapisz: „Komeda tworzył z niezliczoną ilością muzyków zagranicznych i krajowych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Na pierwszej płycie zaprezentowano siedem formacji muzycznych, z którymi koncertował i nagrywał Krzysztof Komeda Trzciński w okresie 1952-60.

– Pierwsza płyta nosi tytuł „Nagrania Pierwsze”. Są to nagrania z melomanami – kwintety i sekstety. W większości to standardy jazzowe – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kwapisz z Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Na drugiej płycie znajdują się zarówno nagrania studyjne Kwartetu Krzysztofa Komedy dokonane w Studiu Polskiego Radia w roku 1959 podczas przygotowywania muzyki do filmu „Niewinni Czarodzieje” oraz Trio Komedy wraz z Berntem Rosengrenem rejestrowane w warszawskim Studiu w roku 1961 jak i relacje z Festiwali Jazz Jamboree.  

– „Muzyka baletowa i filmowa cz. I” to tytuł drugiej płyty. Są tu m.in. dwa utwory z filmu „Nóż w wodzie” – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Trzeci album zawiera wczesne nagrania dwóch związanych twórczo muzyków: Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana.

– To wczesne nagrania zespołu Komedy z Milianem i zespołu Miliana z sekcją Komedy – tłumaczył redaktor albumu. 

Kolejna płyta prezentuje niezmiernie interesujący i fascynujący materiał dźwiękowy kompozycji Krzysztofa Komedy, zarejestrowany podczas festiwali Jazz Jamboree w roku 1963 i 1964. Ostatni album jest zatytułowany „Muzyka baletowa i filmowa cz. II".

– Tu znajdują się bonusy, jak muzyka z filmu „Prawo i pięść” – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Jak mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kwapisz, materiałów archiwalnych tego płodnego muzyka starczy jeszcze przynajmniej na trzy płyty.

– Oprócz tych pięciu, trzy płyty możemy jeszcze spokojnie wydać – powiedział.

Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński, urodził się 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, a zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie. Pracował jako lekarz laryngolog. Był kompozytorem i pianistą jazzowym, twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej do 65 obrazów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą” (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera „Dziecko Rosemary” (1968), ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim.

Z Wojciechem Kwapiszem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds


Polecane

Wróć do strony głównej