Celebryci czasów PRL-u
Skandalami z ich udziałem żył cały kraj. Kreowali trendy, spełniali się artystycznie, zadzierali z władzą i cenzurą, czasem szokowali. To dzięki nim socjalistyczna Polska – szary kraj z betonu – nabierał czasem zupełnie niezwykłych barw. O artystach z PRL-u w Polskim Radiu 24 mówiła Aleksandra Szarłat, autorka książki „Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd PRL-u”.
2015-09-06, 15:30
Posłuchaj
Na Kalinę Jędrusik, Daniela Olbrychskiego, Stanisława Mikulskiego, Beatę Tyszkiewicz, Marylę Rodowicz, Andrzeja Łapickiego, Wojciecha Gąssowskiego i wielu innych artystów czasów PRL-u zwrócone były oczy całej Polski. W swojej najnowszej książce gość Polskiego Radia 24 nazywa ich celebrytami i przybliża ich bujne życie towarzyskie.
– Moją ambicją było to, żeby ta książka miała wymiar dokumentalny i nie była płaskim zbiorem anegdotek bez podania źródła. Napisałam ją w oparciu o prawdziwe relacje i rozmowy z artystami, gwiazdami i celebrytami, jak odważyłam się nazwać te osoby. Byłam detektywem tamtych lat. Szukałam znajomości, kontaktów i ludzi – podkreślała Aleksandra Szarłat.

Jak się bawili dawni celebryci? Jak spędzali wolny czas? Jak mówiła pisarka, najczęściej przemierzali „szlakiem hańby” i bywali w najlepszych klubach i salonach stolicy.
– Warszawski „szlak hańby” prowadził od SPATiF-u w Alejach Ujazdowskich po „Ściek” na Trębackiej. Artyści pokonywali go w wielkich trudach w rozbawionym alkoholem towarzystwie. Wszystko było bardzo zabawne, w dobrym tonie i guście. Towarzyszyły temu różne anegdoty, a ja starałam się to wszystko opisywać – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Z Aleksandrą Szarłat rozmawiała Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/dds