Afryka nie dzika
Afryka zawsze pociągała podróżników i poszukiwaczy przygód swoją tajemniczością, egzotyką i niebezpieczną naturą. Przez wiele lat mieszkańcy Czarnego Lądu byli dla Europejczyków wielką nieznaną. Jaka jest Afryka, ale i Bliski oraz Daleki Wschód – w Polskim Radiu 24 opowiadała profesor Maria Pomianowska, badaczka kultur i muzyk z Akademii Muzycznej w Krakowie.
2015-09-13, 14:01
Posłuchaj
Dyrektor programowa Festiwalu Skrzyżowanie Kultur przybliżała nam kulturę mieszkańców Afryki, z którą można zapoznawać się przez muzykę. Okazją do tego jest oprócz warszawskiego festiwalu płyta autorstwa gościa Polskiego Radia 24 „Z Kolbergiem po Afryce i Azji”. Ten oryginalny album jest zapisem części wspaniałej, 30-letniej podróży muzycznej polskiej multiinstrumentalistki po krajach Afryki i Azji.
– Muzyka jest komunikantem bezsłownym. Sztuka i kultura pcha cywilizację ludzką do przodu i czyni z nas ludzi wolnych – powiedziała muzyk.
Profesor zwróciła również uwagę na różnice w gestach i zachowaniach ludzi odmiennych kultur. Wskazywała na przykład, że Afrykańczycy, kiedy są zakłopotani, śmieją się, a Hindusi miną, dla Europejczyka mogącą być uznaną za obrażoną, wyrażają powagę.
– Inne kultury mają kompletnie inny kod komunikacyjny. Na przykład nam się wydaje, że ktoś jest obrażony, a de facto jest poważny i ma szacunek do rozmówcy. Wobec tego edukacja o innych zwyczajach i kulturach w dobie multikulti powinna być prowadzona na dużą skalę – podkreślała gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Z prof. Marią Pomianowską rozmawiała Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/dds/mr
REKLAMA