12. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego

Mija 12. rocznica śmierci legendarnego twórcy. O Jacku Kaczmarskim, bardzie, poecie, dziennikarzu Radia Wolna Europa i autorze wielu książek mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Walentynowicz, autorka książki "Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim".

2016-04-10, 14:53

12. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego
Jacek Kaczmarski nazywany bardem Solidarności, był autorem wielu tekstów nawiązujących do stanu wojennego. Foto: Tadeusz Koniarz/REPORTER

Posłuchaj

10.04.16 Katarzyna Walentynowicz: „Jacek Kaczmarski był bardem, który staje na czele społeczeństwa i jest poetą-wieszczem przekazując ważne treści za pomocą mądrych tekstów i muzyki (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Jeden z najbarwniejszych opozycyjnych twórców w epoce PRL. Człowiek bez którego „Solidarność” brzmiałaby zupełnie inaczej. Na jego twórczości wychowały się przynajmniej trzy, jeżeli nie cztery pokolenia Polaków. Autor słów i wykonawca hymnu „Solidarności” pt. „Mury” – Jacek Kaczmarski.

– W tej piosence Kaczmarski mówi o losie śpiewaka, który wykonuje tego typu utwór. Piosenka jest niezwykle nośna ze względu na tekst. Jednak jego poezja jest o wiele szersza i bardziej barwna niż tylko ta jedna pieśń i porusza o wiele więcej tematów. Choć sam Kaczmarski się od tego odżegnywał, był bardem, który staje na czele społeczeństwa i poetą-wieszczem, który przekazuje ważne treści za pomocą mądrych tekstów i muzyki – powiedziała Katarzyna Walentynowicz.

Z Katarzyną Walentynowicz rozmawiał Błażej Prośniewski.


REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej