Powstaje muzeum na Rakowieckiej

W okresie powojennym więzienie na Rakowieckiej „zasłynęło” jako katownia Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie przetrzymywano, przesłuchiwano działaczy podziemia, partyzantów i żołnierzy Armii Krajowej. Dzisiaj miejsce to cały czas pełni funkcję więzienia, choć coraz częściej mówi się o przekształceniu miejsca w muzeum upamiętniające żołnierzy wyklętych. O planach wobec Rakowieckiej mówili w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, historyk, dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Paweł Szabłowski i Michał Smaroń z Biura Edukacji Historycznej.

2016-05-14, 20:41

Powstaje muzeum na Rakowieckiej
Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie podczas dnia otwartego z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

14.05.16 Jacek Pawłowicz: „Więzienie na Rakowieckiej będzie wygaszone do końca przyszłego roku (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Mokotowskie więzienie na Rakowieckiej rozpoczęło swoją działalność 24 listopada 1904 roku. Zarówno w czasie I, jak i II wojny światowej placówka utrzymywała swoją funkcję penitencjarną. Dziś odbywają się tam rekonstrukcje historyczne i lekcje edukacyjne dla uczniów i studentów.

– Ludzie wtedy potrafili wymyśleć wszystko, by upodlić człowieka. Podczas rekonstrukcji, odwiedzający słysząc krzyk na przesłuchaniu czują, że sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Momentem kulminacyjnym jest cela śmierci – powiedział Paweł Szabłowski.

– Miałem możliwość poczuć na własnej skórze, jaki ciężki los spotykał te osoby i jak traumatyczne były przeżycia dla tych ludzi – mówił Michał Smaroń biorący udział w rekonstrukcji.

Na Rakowieckiej nadal znajduje się więzienie, jednak będzie ono wygaszone do końca przyszłego roku. W tym miejscu ma powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

REKLAMA

– Rakowiecka to miejsce pamięci narodowej, gdzie komuniści i Niemcy mordowali Polaków. Dlatego w tym miejscu chcemy stworzyć duże centrum edukacyjne i naukowe – mówił Jacek Pawłowicz.

 Paweł Szabłowski, Jacek Pawłowicz i Michał Smaroń; foto: PR24/MR Paweł Szabłowski, Jacek Pawłowicz i Michał Smaroń; foto: PR24/MR

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Mateusz Drozda.

 Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej