Ogrody miejskie świata

– Miejskie ogrodnictwo jest odpowiedzią na problem z dostępem do zdrowej żywności w biednych dzielnicach wielu światowych metropolii – powiedział Jan Brykczyński, autor książki fotograficznej „The Gardener”. W Polskim Radiu 24 rozmowa o fenomenie powstających na całym świecie przestrzeni miejskich ze świeżymi owocami i warzywami.

2016-05-29, 17:39

Ogrody miejskie świata
Central Park w Nowym Jorku. Foto: flickr.com/Randy Lemoine

Posłuchaj

29.05.16 Jan Brykczyński: „Przebywanie w ogrodzie, umiejscowionym w centrum miasta, przenosi nas w inną rzeczywistość (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Jan Brykczyński w swoim albumie dokumentuje ogrody miejskie w Nairobi, Nowym Jorku, Warszawie i Erywaniu. Współcześnie duża liczba ludzi żyje w aglomeracjach, gdzie z różnych przyczyn dostęp do świeżych produktów jest utrudniony, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy.

– Utrzymanie więzi pomiędzy człowiekiem, a naturą, w wymiarze uprawy roślin jest czymś, co powinno być rzeczą oczywistą. Niestety we współczesnych miastach to połączenie jest często przerywane. W swojej pracy przedstawiłem obrzeża wielkich centrów miejskich, w których biedniejsi ludzie starają się podjąć działania mające na celu podtrzymanie tej więzi – powiedział autor.

Dla większości z tych osób miejskie uprawy nie mają nic wspólnego z chwilową modą, chociaż tworzenie miejskich ogrodów to jeden z trendów ostatnich lat. Przeciwnie – są koniecznością i sposobem na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb, jednocześnie stając się wyrazem niezwykłej ludzkiej kreatywności.

– Wybrałem cztery powyższe miasta, gdyż chciałem pokazać pewną przekrojowość sytuacji, którą w doskonały sposób obrazują miejsca będące na różnych biegunach rozwoju cywilizacyjnego i społecznego – zaznaczył Jan Brykczyński.

Polskie Radio 24/db


Polecane

Wróć do strony głównej