Ukraińska sztuka kolektywna

We Wrocławiu, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, prezentowana jest wystawa „Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016”. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji mówili Katarzyna Zielińska, animatorka kultury i Yurij Biley, ukraiński artysta.

2016-08-22, 19:28

Ukraińska sztuka kolektywna
mat. prasowe. Foto: wroclaw2016.pl/stopien-zaleznosci

Posłuchaj

22.08.16 Katarzyna Zielińska i Yurij Biley o wystawie „Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016”
+
Dodaj do playlisty

Wystawa „Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016” jest poświęcona działaniom na czterech płaszczyznach: jednorazowemu i stałemu współdziałaniu kolektywu, współpracy wynikającej z kształtowania się środowisk artystycznych i współdziałaniu zespołu jako takiego. 


Katarzyna Zielińska i Yurij Biley; Foto: PR24/JW Katarzyna Zielińska i Yurij Biley; Foto: PR24/JW

– Sztuka kolektywna jest czymś zupełnie innym od działania indywidualnego – wskazywał Yurij Biley. – Dzięki działaniu kolektywnemu możemy pokazać głos naszego pokolenia, pokolenia urodzonego po upadku Związku Radzieckiego – dodawał gość Polskiego Radia 24.

Katarzyna Zielińska zwróciła na naszej antenie uwagę, że nie bez znaczenia, w kontekście prezentowanej we Wrocławiu wystawy, jest fakt historycznej więzi pomiędzy stolicą Dolnego Śląska a dzisiejszą Ukrainą. Po II wojnie światowej wielu mieszkańców kresów zamieszkało właśnie we Wrocławiu.

– Bez wątpienia historyczny aspekt był ważny przy tworzeniu tej wystawy. Skupiamy się jednak nie tylko na przeszłości, staramy się poruszać tematy aktualne na całym świecie – podkreślała Katarzyna Zielińska.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24  


Polecane

Wróć do strony głównej