Pisarstwo M. Houellebecqa w kontekście kryzysu imigracyjnego
Dla jednych skandalista i prowokator, dla innych pisarz kultowy i wizjoner. To właśnie Michel Houellebecq wydał głośną i kontrowersyjną powieść „Uległość”, w której muzułmanie zdobywają władzę we Francji. Czy twórczość Houellebecqa to tylko literacka, podszyta irracjonalnym strachem, fantazja czy też spełniające się właśnie na naszych oczach proroctwo? O tym rozmawialiśmy w premierowej odsłonie audycji Rozpruwacz Kulturalny.
2016-09-03, 19:30
Posłuchaj
W książce „Uległość” najbardziej znany współczesny francuski pisarz snuje pesymistyczną wizję pozbawionej ducha i charakteru Francji, która stopniowo się islamizuje i podporządkowuje nowej rzeczywistości.
– Po ukazaniu się „Uległości” zdałem sobie sprawę, że Houellebecq to pisarz światowej klasy. Jest to książka znakomicie zbudowana. Autor potrafił w niezwykle przenikliwy sposób zdiagnozować francuskie społeczeństwo. Gdyby ktoś we Francji dwa lata temu powiedział, że imigranci mogą być zagrożeniem to byłby wyśmiany. Houellebecq od dawna zwracał na to uwagę – powiedział prof. Krzysztof Rutkowski z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
Premiera książki odbyła się we Francji 7 stycznia 2015 roku. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu. W pierwszych tygodniach powieść miała rekordową sprzedaż, nie tylko we Francji, ale również w innych państwach Europy.
– Pesymistyczne proroctwa Houellebecqa, które wydawały się czymś odrealnionym i niemożliwym do spełnienia, realizuję się na naszych oczach. Umiejętność analizowania wydarzeń na we własnym kraju w wykonaniu francuskiego pisarza jest czymś fascynującym – dodał prof. Remigiusz Forycki z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
REKLAMA
Audycję prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
___________________
Data emisji: 03.09.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 18.15
REKLAMA