Archipelag stolic według Filipa Springera
„Miasto Archipelag” to książka będąca zapisem wypraw Filipa Springera do byłych wojewódzkich stolic, które lata świetności mają dawno za sobą. – Cel tego projektu to opowieść o miastach, które w naszym pojęciu są nieopowiedziane. Brakowało nam bardzo w takim ogólnopolskim przekazie medialnym opowieści o problemach ludzi żyjących w miastach, które nie są głównymi centrami i aglomeracjami. Opowieści takiej, która jest pozbawiona tych stereotypów do których się przyzwyczailiśmy – mówił w Polskim Radiu 24 sam autor, Filip Springer.
2016-09-25, 13:12
Posłuchaj
Książka opowiada o 31 miastach, takich jak Wałbrzych, Suwałki, czy Łomża. Jak podkreślał Filip Springer „Miasto Archipelag” nie opisuje każdego z nich z osobna, ale ma ukazywać ogólną rzeczywistość życia w mniejszych metropoliach. – Obserwowanie polskiego krajobrazu oznacza często obcowanie z brzydotą, a ta brzydota często oznacza odczytywanie z niej bardzo ciekawych historii nie tylko o architekturze, czy przestrzeni, ale też o ludziach, o kraju, o jego kondycji – tłumaczył.
Zdaniem autora książka opowiada także o decentralizacji. Rozumianej jednak nie tylko jako przeniesienie państwowych agencji, ministerstw czy urzędów poza stolicę, ale także wzorca wielkomiejskiego życia. – To nie jest tak, że państwo przeczytacie w tej książce, że jak będzie galeria handlowa, to będzie nowocześnie. Na równi, czy o wiele wyżej w tej narracji są zagadnienia związane z pracą, płacą, debatą publiczną, dostępem do kultury czy standardem komunikacji – wyjaśniał Springer.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip/pj
___________________
Data emisji: 25.09.2016
Godzina emisji: 11.15
REKLAMA
REKLAMA