Literatura: Maciej Płaza i jego „Skoruń”
Nagroda im. Kościeliskich, Nagroda Literacka Gdynia 2016, miejsce wśród siódemki finalistów najbardziej prestiżowej w Polsce nagrody literackiej – NIKE. Ten rok bez wątpienia należy do tłumacza i prozaika Macieja Płazy. Jego prozatorski debiut wzbudził duże poruszenie w literackim środowisku. W Polskim Radiu 24 autor mówił o swojej najnowszej książce „Skoruń”.
2016-09-25, 19:53
Posłuchaj
Tytułowy Skoruń ma niewiele lat i opinię nicponia. Jest bohaterem opowieści o nadwiślańskiej wsi z lat 80-ych, domu z ojcem sadownikiem oraz religijną matką, o pracy na roli, tęsknocie za nieznanym i żegnaniu się z dzieciństwem.
– Słowa „skoruń” nie da się znaleźć w jakimkolwiek słowniku. Jest to pojęcie, które wymyśliła moja babcia i smagała nim namiętnie swoje wnuki i wszystkie dzieci z jej rodzinnej wioski. Określała nim łobuzów i największych rozrabiaków – powiedział Maciej Płaza.
Skoruń jest chłopcem, który kończy naukę w szkole podstawowej i obserwuje wiejskie życie, a przede wszystkim ciężką pracę na roli. Maciej Płaza podkreślił, że jego zamiarem było oddanie w jak najbardziej realistyczny sposób tego, z czym muszą mierzyć się ludzie mieszkający na wsi.
– Z dużą częścią prac i zajęć, którymi parają się rolnicy, miałem do czynienia. Kiedy piszę, staram się, by czytelnik po wzięciu książki do ręki mógł zetknąć się z konkretem i poczuć to, co czyta. Lubię tworzyć zmysłowe i plastyczne opisy pozwalające wyobrazić sobie przyswajany tekst – dodał autor.
REKLAMA
Z Maciejem Płazą rozmawiała Luiza Bebłot.
Polskie Radio 24/db
____________________
Data emisji: 25.09.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 19.15
Polecane
REKLAMA