Europa i cywilizacja oczami Houellebecq’a
Dla jednych skandalista i prowokator, dla innych wrażliwy twórca i pisarz kultowy. To właśnie Michel Houellebecq wydał głośną i kontrowersyjną powieść „Uległość”. Jakich tematów i problemów dotyka w swojej twórczości? Co piętnuje i przed czym przestrzega dzisiejszych Europejczyków? Mówił o tym dr Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.
2016-10-29, 18:26
Posłuchaj
dr Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej) Houellebecq dotyka trudnych zagadnień. Umie je pokazywać jak nikt inny.
Prowokujące, prześmiewcze, ale też rzeczowe i analityczne. Często błyskotliwe i kontrowersyjne, a także inspirujące do przemyśleń. Tym wyróżniają się teksty Michela Houellebecq’a. Dr Marcin Darmas podkreślił, że francuski pisarz został obdarzony niezwykle czułym zmysłem socjologicznym. Potrafi uwypuklić tematy istotne dla współczesnych nowoczesnych społeczeństw.
– Nie ma wątpliwości, że Houellebecq dotyka trudnych zagadnień. Umie je pokazywać jak nikt inny. Zwraca uwagę na indywidualizm i alienację, które coraz bardziej dominują w dzisiejszym społeczeństwie i sprawiają, że zanika integracja pomiędzy ludźmi. Jest również jednym z niewielu pisarzy, którzy potrafią zaskakiwać pornografią – wskazał dr Marcin Darmas.
Francuski pisarz w swej twórczości używa zdecydowanej krytyki uderzającej we współczesne relacje społeczne Europejczyków. Ponadto Houellebecq niejednokrotnie prezentuje swoje stanowisko m.in. wobec islamu, feminizmu, czy konsumpcjonizmu.
Ponadto w audycji dr Marcin Darmas przedstawił również w szerszy sposób sylwetkę Michela Houellebecq’a i odniósł się do wydanych kilka dni temu w Polsce „Interwencji 2”, zbioru artykułów publicystycznych Houellebecq’a.
REKLAMA
Więcej kultury w Polskim Radio 24
Polskie Radio 24/db
___________________
Data emisji: 29.10.16
REKLAMA
Godzina emisji: 17.17
Polecane
REKLAMA