Kultura w okresie stanu wojennego. Wspomnienia
Wprowadzenie stanu wojennego wpłynęło także na środowisko artystów. O kulturze tamtego czasu mówili w Kwadraturze Kultury Elżbieta Zawistowska – historyczka sztuki, Jerzy Kalina – artysta, Tomasz Kuczborski – grafik-projektant.
2016-12-13, 22:04
Posłuchaj
Elżbieta Zawistowska wspominała postać Erazma Ciołka, fotografa stanu wojennego i Solidarności. – Był to niezwykły człowiek. Szalenie elegancki, zupełnie niepasujący do dnia codziennego. Robił zdjęcia w ciemno, na żywo, nie wiedząc co wyjdzie. Ale zawsze były trafione wspaniale – mówiła.
Tomaszowi Kuczborskiemu najbardziej w pamięci zapadła legendarna "Żytnia". – To kościół, który był w nieustannej budowie – wyjaśniał. – Ksiądz Czarnocki co chwila coś zmieniał. Projekt był szalenie ambitny, zakładał kościół nie tylko do modlenia się. Odbywały się wystawy– mówił.
Powiązany Artykuł
Stan Wojenny - serwis specjalny
Zdaniem Jerzego Kaliny, młodzi artyści żyli wówczas w przekonaniu, że układ sił politycznych jest niesprzyjający, tak musi być. – W związku z czym było byle jakie podejście do idei w sztuce – ocenił. Zawistowska wskazywała, że właśnie dzięki wprowadzeniu stanu wojennego zrodził się zalążek wspólnoty w środowisku kultury. – To było doświadczeniem pozytywnym. Ten czas zmobilizował nas do tego, że warto poświęcić mnóstwo czasu dla jakichś ważniejszych celów.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 13.12.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 21:09
Polecane
REKLAMA