Jerzy Szejbal o Międzynarodowym Dniu Teatru
- W gruncie rzeczy - czy będziemy robili Szekspira klasycznie czy będziemy próbowali dostosować go do wyobraźni estetycznej współczesnego widza - cały czas mówimy o tym samym. O ludzkiej kondycji, człowieku zanurzonym w historię, teraźniejszość, konflikty. Teatr podnosi ważne tematy, zadaje pytania, spełnia oczekiwania – mówił w Rozmowie Kulturalnej aktor filmowy i teatralny, profesor sztuk teatralnych Jerzy Szejbal. 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.
2017-03-27, 12:00
Posłuchaj
Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w roku 1961. Miało ono na celu upamiętnienie inauguracji Teatru Narodów w 1957 r. – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.
Dziś celem obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru jest promocja, międzynarodowa wymiana informacji na temat teatru, pobudzenie kreatywności i polepszenie współpracy ludzi teatru. To także uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym.
Jak podkreślił Jerzy Szejbal, „cała oferta jaką teatr przedstawia sumuje się w pewien komunikat dla widza i dla świata”. - Teatr odwołuje się do tego, co w człowieku najbardziej czyste, szlachetne. I w jakimś sensie nas, jako ludzi, ratuje – podkreślił.
- Teatr jest miejscem na tyle szczególnym, że jako aktorzy czujemy naturalną więź z widzem. To się realizuje szczególnie wtedy, gdy możemy porównać czym jest praca w teatrze, a czym w telewizji. W teatrze jesteśmy powiązani z widownią emocjami i czujemy, że mamy ze sobą coś wspólnego – wyjaśnił Szejbal.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/pr
Więcej Kultury w Polskim Radiu 24
REKLAMA
_________________
Data emisji: 27.03.17
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA