Adam Strug o kondycji polskiej kultury ludowej

– Pogarda do kultury tradycyjnej bierze się z kompleksów – przekonuje muzyk Adam Strug. Artysta jest popularyzatorem pieśni polskich, przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. W Polskim Radiu 24 mówił o kondycji polskiej kultury ludowej.

2017-07-28, 14:23

Adam Strug o kondycji polskiej kultury ludowej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/włodi/CC BY-SA 2.0

Posłuchaj

28.07.2017 Muzyk Adam Strug o kulturze ludowej.
+
Dodaj do playlisty

Dzięki staraniom m.in. Adama Struga, dwa lata temu wznowiono „Zbiór pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego”. Utwory te muzyk prezentuje podczas swoich koncertów. – To bardzo ciekawa mieszanka śpiewów chorałowych, po pieśni plemienne. Doszło do fuzji między muzykalnością północnych Słowian, a śródziemnomorskim światłem, które dotarło do nas za sprawą katolicyzmu. To połączenie daje efekt w postaci imponującego liczbą i kunsztem zbioru polskich pieśni nabożnych – wyjaśniał.

Adam Strug podkreślił, że Polacy w swej masie są narodem chłopskim, na który nałożyły się wydarzenia z czasu II wojny światowej, emigracja tych, którzy reprezentowali porządek przedrewolucyjny, czy wybicie części polskich elit. Utrwalane przez lata kompleksy sprawiają, że kultura ludowa zostaje odrzucona.

W ocenie gościa, w muzyce działają mechanizmy odwrotne do demokracji i zdanie większości nie musi być słuszne. – Co jakiś czas rodzi się geniusz, który nadaje ton kulturze. Jego przekaz jest na tyle istotny i komunikatywny, że władnie wyobraźnią jemu współczesnych i kolejnych pokoleń – tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.  

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 28.07.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 7:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej