Janusz Kukuła o Teatrze Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia świętuje 54. Międzynarodowy Dzień Teatru. Rocznie Teatr Polskiego Radia przygotowuje około stu premier. W Polskim Radiu 24 o radiowym teatrze i jego charakterze opowiadał Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
2015-03-27, 14:09
Posłuchaj
Historia Teatru Polskiego Radia jest równie długa, jak samej rozgłośni. Pierwsze słuchowisko wyemitowano w listopadzie 1925 roku. Nadano na żywo „Warszawiankę” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Alojzego Kaszyna. Z Teatrem Polskiego Radia związani są tak wielcy aktorzy, jak Gustaw Holoubek i Danuta Szaflarska. Janusz Kukuła wyjaśnił w Polskim Radiu 24, co jego zdaniem wyróżnia radiowy teatr.
– Radio to inny rodzaj teatru, który tylko słyszymy i to jest jego siła. To także nas wyróżnia. Nie podsłuchujemy świata, ale powołujemy go cały czas do życia. Aktorzy nie odczytują swoich ról, a odgrywają je. Budujemy coś, czego w żadnym innym miejscu nie uda się stworzyć. Wyciągamy rękę do słuchacza i zapraszamy go do tego świata – mówił dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Gość Polskiego Radia 24 przedstawił plany Teatru Polskiego Radia na najbliższą przyszłość.
– Najważniejszym wydarzeniem będzie Festiwal Dwa Teatry, który odbędzie się w ostatni weekend czerwca. Będzie to wielka impreza związana z 250-leciem teatru w Polsce. Najlepiej jak potrafimy uczcimy także 90-lecie Teatru Polskiego Radia. Gościem honorowym festiwalu będzie turecka radiofonia – powiedział Janusz Kukuła.
REKLAMA
Polskie Radio jest tylko jedną z licznych instytucji włączających się w świętowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Ogólnopolski projekt „Dotknij teatru” już po raz szósty zaprasza miłośników sztuki teatralnej na wspólne twórcze spotkania ze sztuką. Do 3 kwietnia w wielu polskich miastach organizowane będą spektakle, warsztaty, wspólne czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, wykłady i koncerty, nawiązujące tematyką do teatru.
- 10 województw, ponad 60 miast, 500 wydarzeń, rozmach akcji jest duży. Polska publiczność jest ciekawa tego, co się dzieje w teatrze. W imprezie biorą udział także ci, którzy na co dzień nie obcują z tym rodzajem sztuki. W ramach „Dotknij teatru” widz może zajrzeć do teatralnej kuchni – zobaczyć zaplecze, próby, posłuchać relacji pracowników takich instytucji, to bardzo atrakcyjna forma zbliżenia ludzi z teatrem – opowiadała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Michalak z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który razem z Teatrem Nowym z Łodzi współorganizuje projekt.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA