Gospodarcze wyzwania dla rządu
Jutro premier Ewa Kopacz wygłosi expose, którego oczekują także przedsiębiorcy. Eksperci przewidują, że wystąpienie nowej premier nie przyniesie nic nowego, a znany ekonomista prof. Stanisław Gomułka twierdzi, że Rada Ministrów mogłaby ułatwić życie przedsiębiorcom, o ile znajdzie się taka wola wśród rządzących.
2014-09-30, 12:08
Posłuchaj
Goście Polskiego Radia 24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, Maciej Grelowski i Adam Czerniak zgodnie wskazali, że względem nowego rządu nie mają żadnych oczekiwań, ponieważ postulaty biznesu pozostają niezmienne wobec każdego kolejnego gabinetu.
– Lista problemów, z którymi biznes zgłasza się do rządzących, jest taka sama od lat. Mamy też trójbój wyborczy, więc biznes nie może oczekiwać tego, co chciałby zobaczyć. Expose będzie powtórzeniem rzeczy, które już słyszeliśmy – wskazywała wiceprezydent Pracodawców RP.
– Jedyną rzeczą, którą może zaskoczyć mnie pani premier, to czas trwania expose. Jeśli w porównaniu do dwóch poprzednich będzie krótsze i bardziej treściwe, to będzie symptomem realnej oceny sytuacji – ocenił ekspert Business Centre Club.
– Nie mam specjalnie wysokich oczekiwań wobec expose, ale wiem, czego nie chciałbym usłyszeć. Szykujemy się do triatlonu wyborczego i boję się, że pojawią się propozycje dalszego rozdymania wydatków publicznych, co jest bardzo niekorzystne w obecnej sytuacji – powiedział Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej.
REKLAMA
Górnictwo pod lupą
Z problemem górnictwa zmaga się każdy kolejny gabinet i nadal nie ma skutecznego rozwiązania kłopotów polskich kopalni. Maciej Grelowski twierdzi, że w tej kwestii zaprzepaszczono reformę sektora górniczego, która wdrażana była podczas rządów Jerzego Buzka.
– Przez 10 lat zmarnowano reformę, na którą wydano gigantyczne pieniądze. Kilka lat temu polskie górnictwo wykazywało pozytywne wyniki, ale nic z tym nie zrobiono. Niemożliwe jest obecnie zrestrukturyzowanie elementów, które ciążą na polskim górnictwie – mówił Gość PR24.
– Szybkość poradzenia sobie z problemem i restrukturyzacją zależy od warunków gospodarczych i makroekonomicznych wokół polskiego górnictwa. Jeżeli węgiel zacznie drożeć, to problemy częściowo same się rozwiążą. Jednak kluczową sprawą jest zajęcie się restrukturyzacją nawet wtedy, gdy ogólne otoczenie rynkowe dla polskich kopalń ulegnie poprawie – tłumaczył Adam Czerniak.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Sylwii Zadrożnej!
REKLAMA
PR24/GM
Polecane
REKLAMA