Pakiet klimatyczny korzystny dla Polski?
Unia Europejska proponuje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o czterdzieści procent do 2030 roku. Realizacja tego założenia może wpłynąć korzystnie na stan środowiska naturalnego, ale z drugiej strony nie jest wykluczone, że przyczyni się do wzrostu kosztów produkcji energii.
2014-10-15, 20:06
Posłuchaj
Pakiet klimatyczny oprócz redukcji emisji dwutlenku węgla, zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w gospodarce poszczególnych pastw Wspólnoty. Na przyjęcie pakietu klimatyczno-energetycznego w obecnym kształcie nie zgadzają się kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.
Obecnie gospodarka państw naszego regionu opiera się w głównej mierze na węglu. Wprowadzenie restrykcyjnych norm może więc uderzyć w konkurencyjność polskiego przemysłu w przyszłych latach. Jeśli podczas przyszłotygodniowego szczytu Warszawie nie zostaną zaproponowane większe rekompensaty z tytułu potencjalnych strat poniesionych w wyniku konieczności modernizacji sektora energetycznego, polski rząd gotowy jest zerwać negocjacje w sprawie wprowadzenia pakietu.
Zdaniem Katarzyny Guzek, rzecznika prasowego Greenpeace Polska, restrykcyjne zmiany, których największymi orędownikami są Niemcy, Francja i Wielka Brytania, są krokiem w dobrym kierunku.
REKLAMA
– Redukcja emisji gazów cieplarnianych w obliczu postępujących zmian klimatycznych jest koniecznością. Podnoszenie się średniej globalnej temperatury zagraża życiu na naszej planecie – naukowcy w tej kwestii są zgodni – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 przedstawicielka organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Wpływ pakietu na gospodarkę
Polski rząd nie chce zgodzić się na wprowadzenie pakietu klimatycznego m.in. ze względu na zbyt restrykcyjne wymogi stawiane w dokumencie. W opinii Katarzyny Guzek rozwiązania proponowane przez Brukselę mogą być jednak korzystne dla polskiej gospodarki.
– Wszystkie analizy wskazują na to, że rozwój odnawialnych źródeł energii łączy się ze zwiększeniem miejsc pracy. Dodatkowo, zwiększenie udziału OZE w gospodarce może przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej kraju – wyjaśniała rzecznik prasowy Greenpeace Polska.
REKLAMA
Natomiast Marcin Celiński, publicysta „Liberté!”, tłumaczył w PR24, że wprowadzenie pakietu klimatycznego będzie przyczyną wzrostu cen energii.
– Porozumienie sprowadza się do tego, że Polska będzie musiała płacić 67 euro – ta cena pewnie będzie jeszcze podlegała negocjacjom – za każdą tonę emisji CO2 ponad wyznaczony limit. To oznacza, że zapłaci za to każdy obywatel – mówił publicysta.
Marcin Celiński podkreślał również brak zaangażowania w projekt redukcji emisji gazów cieplarnianych największych producentów zanieczyszczeń na świecie.
– Mówimy o porozumieniu klimatycznym, do którego w skali światowej nie przystępują dwaj z trzech największych emitentów dwutlenku węgla – Chiny i Indie – nadmieniał Gość PR24.
REKLAMA
W grudniu 2015 roku w Paryżu ma odbyć się szczyt klimatyczny ONZ, na którym członkowie organizacji będą uzgadniać umowę dot. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Brak porozumienia w sprawie redukcji zanieczyszczeń m.in. wśród krajów Unii Europejskiej może być przeszkodą dla stworzenia ogólnoświatowego porozumienia.
PR24/MP
Polecane
REKLAMA