Kłopoty SKOK-ów

Niemal 200 milionów złotych straty. To wynik finansowy netto spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w 2014 roku. – SKOK-i muszą przejść proces oczyszczenia i dostosowania się do warunków rynkowych – oceniał w Pulsie Gospodarki Jacek Socha z PwC. O kondycji SKOK-ów w Polskim Radiu 24 mówili także Łukasz Kozłowski z Pracodawcy RP i Rafał Sadoch, główny ekonomista firmy GO Markets.

2015-10-21, 12:05

Kłopoty SKOK-ów
Strata netto SKOK-ów była o ponad połowę większa niż w roku 2013/fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Posłuchaj

21.10.15 Rafał Sadoch: „W ostatnim czasie w SKOK-ach było wiele nieprawidłowości”.
+
Dodaj do playlisty

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są dla SKOK-ów niepokojące także w innych aspektach. Zmalała ogólna liczba kas, aktywność kredytowa i depozytowa, a także zatrudnienie i liczba klientów. Jak komentował w Polskim Radiu 24 Rafał Sadoch, sytuacja jest efektem negatywnej atmosfery wokół SKOK-ów.

– W ostatnim czasie w SKOK-ach było wiele nieprawidłowości. Coraz więcej osób boi się deponować tam oszczędności – oceniał ekspert. Zdaniem ekonomisty, w przyszłości SKOK-om będzie trudno wyjść na prostą. – Ich perspektywy na kolejne lata nie wyglądają różowo – dodał gość Pulsu Gospodarki.

Zdaniem Jacka Sochy, SKOK-i wymagają gruntownych zmian. – Muszą przejść proces oczyszczenia i dostosowania się do warunków rynkowych – podkreślał ekspert. Natomiast Łukasz Kozłowski zauważył, że działalność SKOK-ów wymyka się z mechanizmów rynkowych.

– Prawo rynkowe funkcjonuje w zawieszeniu poprzez system gwarantowania depozytów. Niektórzy inwestorzy lokowali fundusze w najbardziej ryzykownych SKOK-ach. Mogli uzyskać ponadprzeciętną stopę zwrotu, nie ryzykując utraty środków. To pokazuje drugą stronę medalu objęcia kas nadzorem KNF-u – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/mp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej