W Polsce zmniejszają się nierówności społeczne

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2004-2013 w naszym kraju zmniejszał się tzw. współczynnik Giniego. Mierzy się nim poziom nierówności dochodowych. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował prof. Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

2016-12-01, 14:41

W Polsce zmniejszają się nierówności społeczne
Wg założeń ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, a świadczenia w nowym wymiarze będą wypłacane od października 2017. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

01.12.16 W Polsce zmniejszają się nierówności społeczne
+
Dodaj do playlisty

Autorzy opracowania wskazali, że jednym z najbardziej rozpowszechnionych mierników nierówności rozkładu dochodów, pokazujących względne różnice w dochodach pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi, jest tzw. współczynnik Giniego. W Polsce w latach 2004-2013 obserwowano znaczące zmniejszenie nierówności dochodowych i spadek współczynnika Giniego z 37,6 proc. do 30 proc. Nadal jednak indeks jest w naszym kraju wyższy niż np. w Niemczech, Francji czy Szwajcarii.

– Nadal są różnice, ale Polska dokonała bardzo dużego postępu pod względem gospodarczym – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Szarfenberg. – Cały czas zmniejsza się dystans dotyczący poziomu wynagrodzeń – dodawał ekspert.

Więcej o nierównościach społecznych w Polsce i sposobach na ich zmniejszanie (w tym kontekście m.in. o roli funduszy europejskich i programu 500 plus) w całej rozmowie z prof. Ryszardem Szarfenbergiem.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/PAP/mp

__________________

Data emisji: 01.12.16

REKLAMA

Godzina emisji: 13.45

 

 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej