Konsument na rynku energii. "Brakuje elementarnej edukacji"
Krajowy system energetyczny cechuje się znaczną centralizacją, niewielką dywersyfikacją i - przede wszystkim - bardzo małą demokratyzacją. Dominującą pozycję na rynku energii posiada kilka zintegrowanych pionowo przedsiębiorstw energetycznych, zajmujących się zarówno wytwarzaniem lub sprzedażą, jak i przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej. O tym, a także o niewielkiej wiedzy konsumentów energii elektrycznej, mówiła w Polskim Radiu 24 ekspertka Federacji Konsumentów Ilona Jędrasik (Client Earth).
2016-12-08, 17:22
Posłuchaj
Jak podkreśliła Ilona Jędrasik, 17 mln podmiotów w Polsce to konsumenci energii, "czyli osoby lub instytucje, które płacą rachunki". - Polscy użytkownicy energii w bardzo ograniczony sposób interesują się zużyciem energii. To nie jest przypadek, ale kwestia braku elementarnej edukacji. Gdybym spytała o roczne zużycie energii użytkowników, to wielu z nich nie potrafiłoby udzielić odpowiedzi – zauważyła.
Jędrasik zaznaczyła także, że w Polsce wciąż dopuszczona jest możliwość, w której np. ktoś szacuje zużycie energii cieplnej wg tzw. kubatury lokalu. - Mimo że ktoś ma np. wyłączone grzejniki przez całą zimę, szacunki mogą wskazać, że zużywa on więcej energii cieplnej – wyjaśniła.
Dodała, że w przypadku budynków wielolokalowych zużycie energii cieplnej często nie jest znane ich użytkownikom. - Czasem nie wiemy ile zużywamy energii, a mimo to płacimy – podsumowała Jędrasik.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24
__________________
Data emisji: 8.12.16
Godzina emisji: 16:35
Polecane
REKLAMA