Opłata za marnowanie żywności

2016-12-22, 16:00

Opłata za marnowanie żywności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Birmingham News Room

- Przekazywanie żywności jest bezpłatne, podobnie jak jej otrzymywanie przez osoby potrzebujące. To, czego dotyczą opłaty w ustawie dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności, to opłata za utylizację żywności – podkreśliła w Polskim Radiu 24 Maria Kowalewska z Federacji Banków Żywności. Dodała, że oznacza to, że firma lub przedsiębiorca, który kieruje żywność do zutylizowania, będzie musiał wnieść dodatkową opłatę.

Posłuchaj

22.12.16 Maria Kowalewska o problemie marnowania żywności i dodatkowej opłacie dla przedsiębiorców
+
Dodaj do playlisty

Maria Kowalewska podkreśliła, że dodatkowa opłata dla przedsiębiorców ma być zachętą do tego, by nie marnować żywności. - Ta opłata jest również po to, by wspierać organizacje społeczne by mogły budować infrastrukturę i by była możliwość odbioru takiej żywności – zauważyła.

Maria Kowalewska zaznaczyła także, że widzi w Polsce zmiany mentalne wśród zarządów sieci handlowych. - Działania, które banki żywności podejmują już niemal od 10 lat dają pewne skutki. Dość często rozmawiamy dziś o tym problemie, mamy też już konkretne dane i szacunki – wyliczała Maria Kowalewska.

Podkreśliła również, że sieci, które zdecydowały się na współpracę z bankami żywności, widzą korzyści we wzajemnej współpracy. - Jest też szereg producentów żywności, którzy przekazują żywność bankom – dodała. Maria Kowalewska zaznaczyła też, że „sami konsumenci zauważają problem marnowania jedzenia, bo temat ten przewija się w społeczeństwie”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 22.12.16

Godzina emisji: 14:18

Polecane

Wróć do strony głównej