Szwedzki eksperyment z 6-godzinnym czasem pracy
W Goeteborgu przeprowadzono eksperyment ze skróconym czasem pracy. Jeden z domów opieki nad osobami starszymi podjął się wyzwania skrócenia czasu pracy do 6 godzin w ciągu tygodnia, jednocześnie utrzymując to samo wynagrodzenie. O pomyśle 6-godzinnego czasu pracy mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Owczarek, ekspert ds. rynku pracy.
2017-01-09, 15:30
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia wyjaśniał, dlaczego eksperymenty są przeprowadzane. - Takie pomysły pojawiają się głównie w krajach skandynawskich. Po pierwsze tam w ogóle jest przestrzeń, żeby eksperymentować w obszarze rynku pracy. A po drugie zmienia nam się świat i rynek pracy musi reagować w odpowiedni sposób na zmiany w sferze produkcji czy świadczenia usług w zglobalizowanej gospodarce – mówił Dominik Owczarek.
Jak podkreślał ekspert ds. rynku pracy, pracownicy, którym skrócono dzień pracy z ośmiu do sześciu godzin, stali się zdrowsi, bardziej zadowoleni i bardziej produktywni. - Kontrolowane były takie zmienne jak wydajność pracy, zadowolenie z pracy, kwestia zwolnień lekarskich oraz koszty. Jeśli chodzi o wyniki, to główny korzyścią z wprowadzenia takiej zmiany było podniesienie produktywności i satysfakcji pracowników – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Szwedzkie miasto musiało jednak zatrudnić dodatkowych, co pochłonęło 12 mln koron. – Wzrosła efektywność pracy w ciągu tych 6 godzin, ale powstała luka w czasie pracy musiała być zapełniona przez nowych pracowników. Musimy też zwrócić uwagę na specyfikę pracy w domu opieki – tam są osoby, które wymagają ciągłej opieki. Z innym kontekstem mielibyśmy do czynienia gdybyśmy kontrolowali firmę, która zajmuje się zleceniami, które można przesuwać w czasie – stwierdził Dominik Owczarek.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/kk
_____________________
Data emisji: 09.01.2017
Godzina emisji: 15.43
Polecane
REKLAMA